Odeabank'ın ticari kredilerdeki hacmi yüzde 50 oranında büyüdü

Odeabank, 2020 yılında net kârını geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık 2 kat artırarak 134 milyon liraya yükseltti.

Odeabank geçtiğimiz yıl nakdi TL ticari krediler alanında yüzde 50 büyüme kaydetmişti. Şirketin toplam aktifleri, bir önceki yıla göre yüzde 23 artarak 40 milyar liraya yükselirken, toplam net kredileri 19,4 milyar liraya ulaştı.

Kredilerde ana fonlama kaynağı olan toplam mevduat ise yüzde 16’lık artışla 25,6 milyar liraya yükseldi.

Şirketin 2020 yılı toplam sermaye yeterlilik oranı yüzde 19,82, ana sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 11,95 olarak sektör ortalamalarının üzerinde gerçekleşti.

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Odeabank olarak kredilerimizin yüzde 97'si ticari bankacılıkta ve ihracat, ithalatı önleme ve teknoloji tarafında yoğunlaşıyoruz. Hızlı büyüyen, Avrupa dışındaki yakın coğrafyalarda önemli bir dış ticaret bankası olmak istiyoruz. Bu hedefimize ulaşmak amacıyla dijital platformda gerçekleştirdiğimiz Dış Ticaret Buluşmaları ile yıl boyunca ihracatçılara yol gösterdik. İhracatı fonlama kapsamında geçen yıl uluslararası ticarette büyümek isteyen Türk şirketlerine 11,7 milyar TL’lik kaynak aktardık. 2021 yılında ihracat pazar payımızda yüzde 30 büyüme hedefliyoruz. Bu yıl 3 milyar doların üzerinde bir ihracat hacmine çıkacağız. Merkez Bankası reeskont kredilerinde aldığımız payı artırmaya devam edeceğiz. En son FMO ile 5 yıllık 25 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladık. Bu kaynağı ülke ekonomisini destekleyecek ve çok sayıda şirkete dokunacak şekilde kullandırmaya özen gösteriyoruz."

Etiketler