Ocak ayı ihracat rakamları tüm zamanların rekorunu kırdı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Ocak ayı ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamıdır." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2021 Ocak ayı ihracat rakamlarını basın toplantısıyla açıkladı.

Bakan Pekcan, "Ocakta ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolar oldu. Bu tüm zamanların en yüksek ocak ihracatı. Ocak ayında ithalatımız, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 5,6 azalışla 18 milyar 123 milyon dolar oldu." dedi.

Pekcan sözlerini şöyle sürdürdü;

"Ocak ayı ihracat değerini, küresel ekonomide devam eden belirsizlik ortamı, ikinci dalga nedeniyle ticaret ortaklarımızda devreye konulan kısıtlamalar, teslimat sürelerindeki gecikmeler, lojistik maliyetlerdeki artışlar gibi gözlenen arz kısıtlarına rağmen önemli ve başarılı bir performans olarak görmekteyiz.

Ocak ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre 2 iş günü eksik olmasına rağmen, yüzde 2,5 artışla, 15 Milyar 48 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir . Ocak ayında, ithalatımız geçen senenin aynı ayına göre yüzde 5,6 azalışla 18 Milyar 123 Milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Ocak ayı dış ticaret açığı ise; 3 milyar 75 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir, Bu da geçen sene Ocak ayına göre yüzde 32’lik bir azalışa karşılık gelmektedir.

Bakan Pekcan. "Ocak ayında geçen sene Ocak ayına göre 6.5 puan artışla yüzde 83 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşmiştir. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 87’dir

İhracatın ithalatı karşılama oranı ocakta geçen yılın aynı ayına göre 6,5 puan artışla yüzde 83, altın hariç ise yüzde 87 oldu." dedi.

Etiketler