O bölgelerde 2023 yılında resesyon beklentisi arttı!

Euro Bölgesi ve İngiltere'de artan enerji maliyetleriyle beraber 2023 yılında resesyon beklentisi arttı.

O bölgelerde 2023 yılında resesyon beklentisi arttı!

Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerginlikten dolayı AB tarafından yaptırımlar sebebi ile Rusya'dan Avrupa'ya gaz akışı tamamen durma noktasına geldi. Batı Avrupa ülkeleri için mali riskler artarken 2023 yılında Euro Bölgesi ve İngiltere'yi resesyon bekleniyor.

O bölgelerde 2023 yılında resesyon beklentisi arttı! - Resim : 1

Euro Bölgesi ve İngiltere'de daralma bekleniyor

2020 yılında yaşanan pandemi sonrası küresel ekonomi toparlanmaya ve yeni normaline alışmaya çalışırken, Avrupa'da enerji krizinden dolayı bütçe maliyetleri arttı. 

Global bazda yaşanan yüksek enflasyonla beraber enerji maliyetlerinin arttığı İngiltere ve Euro Bölgesinde 2023 yılında daralma bekleniyor. Euro Bölgesi ekonomisinde yüzde 0,1 ve İngiltere'de yüzde 0,2 daralma görülebilir.

Enerji krizine karşı alınan önlemlerin gündemde olmasıyla beraber krizin katlanarak büyümesi bekleniyor. 2023 yılının nisan ayında İngiltere'de enerji faturaları 6 bin sterlini aşabilir. İngiltere'de elektrik faturaları, 2021 yılının ekim ayından bu zamana kadar yüzde 400 seviyesinde artış gösterdi. Euro Bölgesi ve İngiltere için enflasyon tahminleri artan enerji maliyetlerinden yüksek.