Nurettin Nebati işler iyi sinyali verdi!

Samsun iş dünyası programında konuşma yapan Nurettin Nebati enflasyon ve esnafların işi gibi pek çok noktaya değindi. 2023 planlarına da değinen başkan ileriye dönük konuştu. İşte detaylar...

Nurettin Nebati işler iyi sinyali verdi!

Nurettin Nebati’den işler iyi sinyali!

Nurettin Nebati Samsun iş dünyası buluşmasında yaptığı konuşma ile ilgileri üzerine topladı. Hazine ve Maliye bakanı Nurettin Nebati şu ifadelere yer verdi. “ Bugün özünden kopuk olduğu için özgüvenden de yoksun olan bazı mahfiller felaket tellallığı yapıyor. İnsanımızı korkuya ve paniğe sevketmek için yarışan bu çevrenin idrak etmesi gerekiyor. Hangi spekülatif cambazlıklarınızı yaparsanız yapın, ne yüreğimizdeki memleket aşkını, ne de gözümüzdeki ışığı söndürecek nefese asla sahip olamayacaksınız.

Onların gözünde ekonomi bir takım grafiklerden, istatistiklerden, ezberlenmiş, hazır olan formüllerden ibarettir. Unuttukları bir şey var. Bunların yanında bir ekonominin ve ekonomiyi yönetenlerle beraber paydaşlarının ülkelerine duyduğu güvendir. Kulağını korkaklara, her şey kötü olacak diyenlere verenler kaybetti.

 Biz kazanıyoruz, siz kaybediyorsunuz. Ama merak etmeyin, bu ülke size de bakar. Bizim önümüzü kimse kapatamaz. Aynı karamsarlar yine başladı. Dünya problemlerle karşı karşıya. Karadeniz’in kuzeyinde savaş var. Emtia, gıda ve enerji fiyatları almış başını gidiyor. Amerika’da, Avrupa’da son 30-40 yılın en yüksek enflasyonu ile karşı karşıya kalan ülkeler var. Ortada ciddi bir problem var Türkiye ve dünya açısından. “ ifadelerine yer verdi.

Enflasyon dünyanın sorunu!

Hazine ve Maliye bakanı konuşmasına şu şekilde devam etti. “Enflasyonun dünyanın sorunu. Problemleri görmezden gelmiyoruz. Özgüvenimiz yüksek, bunun üstesinden geleceğiz. Bu ülkeyle beraber herkes büyüyecek, büyümeye de devam edeceğiz, bizim önümüzü kimse engelleyip, kapayamaz. Döviz kurları kontrolümüz altında. Borsada işler iyi. Büyümede öncü göstergeler birinci çeyrekte de aynı performansla yoluna devam ettiğini gösteriyor.

İşsizliği inşallah tek haneye getirmiş olacağız. Tam bu ülkenin beklediği, öngörülebilir bir durumdayız. Bu iş çözüldü. Peki sorun ne? Sorun enflasyon. Bir tarafta dünyadan kaynaklanıyor. 2018’den beri döviz kurunun oynak olması yurtdışındaki fiyatlarla birleşince enflasyonun artmasına sebep oldu. Biz bunu bir sorun alanı olarak görüyoruz.

Ama bildiğimiz bir şey var. Bizim özgüvenimiz yüksek. Ne yaptığımızı biliyoruz. 2023’e farklı bir havayla gireceğiz. 2023’te Karadeniz gazının ilk vanasını çevireceğiz. TOGG’u yollarda göreceksiniz. Akkuyu Nükleer Santrali’nin birinci ünitesini açmış olacağız. Enflasyonu kalıcı olarak ortadan kaldıracağız. Hesabınızı kitabınızı buna göre yapın.”