NFT Token nedir? NFT jetonlarının avantajları ve dezavantajları neler?

Fungible olmayan jetonlar (NFT), gerektiği kadar sık ​​çoğaltılamayan benzersiz kripto jetonlarıdır ve son dönemlerde çok popüler olmasının asıl nedeni beklenti üstü getiriler sağlamasından kaynaklanıyor.

Değiştirilemez token (NFT) nedir?

Fungible olmayan jetonlar (NFT), gerektiği kadar sık ​​çoğaltılamayan benzersiz kripto jetonlarıdır. NFT'ler dijital alanda kıtlık yaratabileceğinden, genellikle dijital koleksiyon olarak da adlandırılırlar. Dijital ticaret kartları, giyim eşyaları ve diğer sanat eserleri bunun bir parçasıdır ve şimdiden 100.000 Euro'nun üzerindeki fiyatlarla işlem gördü.

Fungibelve not fungibel arasındaki fark nedir ?

NFT'yi bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu anlamak için, önce değiştirilebilir ve mantar olmayan arasındaki farkı anlamak gerekir. Bir şey değiştirilebilir olması, o şeyin homojen olarak değiştirilebilir olduğu anlamına gelir. Bunun gerçek dünyadan örnekleri, banknotlar veya değerli metallerdir: Bir gram saf altın, başka bir gram saf altın kadar değerlidir. Ve birine on Euroluk bir banknot verirseniz, aynı banknotu iade etmeseler de fark etmez.

Bir şey değiştirilebilir olmadığında tüm bunlar değişir. İlk bakışta iki nesne aynı görünse de, her ikisi de onları yeri doldurulamaz veya değiştirilemez kılan benzersiz bilgilere veya özelliklere sahiptir. 

Mukabili olmayan bir malın bir örneği, bir uçak bileti olabilir. Uçak biletleri ilk bakışta aynıdır, ancak her bilet farklı bir yolcu adı, varış yeri ve koltuk numarası içerir. Bu nedenle, bir uçak biletini diğeriyle değiştirmek ciddi sonuçlar doğurabilir. Durum, dijital uzayda NFT'lere benzer. Başka bir örnek, her etki alanı yalnızca bir kez var olabileceğinden, İnternet etki alanları olabilir.

Fungible olmayan jetonlar ile normal jetonlar arasındaki fark nedir?

Değiştirilemez belirteçler, dijital alandaki şeyleri sınırlayabilir ve onları benzersiz bir şekilde temsil edebilir. Bitcoin veya Ether gibi diğer birçok jeton veya kripto para birimi takas edilebilir. Birine ether gönderdiyseniz ve karşılığında bir ether aldıysanız, bir fark görmezsiniz. 

Aynısı jetonlar için de geçerlidir: Çoğu jeton şu anda Ethereum'un ERC-20 standardına dayanmaktadır. Basitlik adına, bu jetonların her birinin 10 euroluk bir banknotu temsil ettiği düşünülebilir. Bu jetonu birine gönderir ve bir hafta sonra bir tane daha alırsanız, bu jeton diğeriyle aynıdır. 

Tüm bunlar, değiştirilemeyen belirteçlerle değişir. Şu anda, Ethereum Blockchain üzerindeki NFT'lerin çoğu, sözde ERC-721 standardını kullanıyor. Bu standardı kullanan jetonlar, Pokémon veya Yu-Gi-Oh ticaret kartlarıyla karşılaştırılabilir. Her bir jeton benzersiz bilgiler ve farklı bir nadirlik derecesi içerir. 

Ayrıca bilmeniz gereken başka bir önemli fark daha var. Fungible tokenler bölünebilir, yani Bitcoin veya başka bir ERC-20 tokeni göndermek veya ona sahip olmak mümkündür. On euro'luk bir banknotla ödeme yapabileceğiniz ve değişiklik alabileceğiniz nakit paraya benzer. 

Buna karşılık, takas edilemeyen tokenler paylaşılamaz ve tamamı satın alınmalı veya satılmalıdır. Tıpkı kimsenin sadece yarım kart almayı düşünmediği ticaret kartlarında olduğu gibi.

Değiştirilemez belirteçler için uygulama örnekleri nelerdir ?

NFT için kullanım durumları neredeyse sonsuzdur. Gerçekten de, takas edilemeyen tokenler, blok zinciri teknolojisine dayalı yeni bir dijital ekonominin temeli olarak hizmet edebilir.

 NFT'nin yardımıyla gerçek dünya dijital dünya ile birleşebilir. Yalnızca dijital alanda kıtlık ve benzersizliğin haritalanmasına ek olarak, nesnelerin ve varlıkların gerçek dünyadan sanal dünyaya dijitalleştirilmesi süreci de önemli ölçüde kolaylaştırılmıştır.

Şu anda NFT'nin en büyük kullanım alanları nelerdir?

Oyun
World of Warcraft, Fortnite, CS: GO veya League of Legends gibi popüler oyunlarda nadir silahların veya görünümlerin satışı şu anda yasaktır. Bir oyundaki eşyaları veya görünümleri başka bir oyunda kullanmak da mümkün değildir. NFT'ler ile öğeleri transfer etmek ve sahiplik haklarını açıkça atamak mümkün olacaktır. Bu, hevesli oyuncuların karşılaştığı en büyük sıkıntılardan bazılarını çözecektir.

Sanat
Dijital dünyada telif haklarını korumak ve para kazanmak çoğu zaman sanatçılar için bir kabus. NFT'ler aracılığıyla, birileri bir sanat eseri satın alabilir ve blok zincirinin sahipliğini kanıtladığı sanal bir alanda sunabilir. Bu, sanatçıların telif haklarını korumalarına ve satıştan elde edilen kârın daha büyük bir bölümünü güvence altına almalarına olanak tanır. Ek olarak, bir NFT'yi, kişinin NFT'nin her satışından kazanabileceği yinelenen bir gelir kaynağı yaratacak şekilde yapılandırmak mümkündür. Son zamanlarda, birkaç NFT yüz binlerce avroya satıldı ve birçoğu sanat NFT sektörünün gelecekte muazzam bir şekilde büyümesini bekliyor.

Koleksiyon
CryptoKitties, Fantasy Football Game Sorare veya Dapper Labs'ın NBA Top Shot'unda daha önce gördüğünüz gibi, NFT'ler şimdiden tamamen yeni koleksiyon türleri oluşturmak için kullanılıyor. Sorare, örneğin favori oyuncularının tokenize edilmiş versiyonlarını satın almayı mümkün kılıyor. Prensip, birçok insanın çocukluklarından hatırladığı Panini koleksiyonu resimlerine çok benzer. Aynı ilke artık dijital dünyada, bir ticaret kartına sahip olmayı dijital olarak temsil eden dijital koleksiyonlar biçiminde uygulanmaktadır.

Finansal Varlıklar
Sanal varlıklar için NFT pazarı büyüktür. Decentraland ve Cryptovoxels gibi platformlarda sanal araziden arazi satın almak mümkündür. Bu lotlar, tıpkı gerçek dünya lotları gibi benzersiz özelliklere sahiptir. Sanal dünyalarda, bu mülkler şimdiden on binlerce avroya alınıp satılmaktadır. Ayrıca, Durdurulamaz Etki Alanları web sitesi, web sitesi adlarını belirteçlendirmiştir. Bir web sitesindeki herhangi bir isim, herkes tarafından serbestçe alınıp satılabilen bir NFT'ye dönüştürülebilir.

NFT'lerin bu alanı henüz emekleme aşamasındadır, ancak sanat eserleri veya kayıt sözleşmeleri gibi gerçek varlıkları NFT olarak belirtmek mümkündür. NFT'ler, birinin bir sanat eserine (kısmen) sahip olduğunu kanıtlamak veya telif haklarından gelen talepleri düzenlemek için kullanılır.

Kimlikler
Görünüşünden eğitim niteliklerimize ve tıbbi geçmişimize kadar herkesin kendine has özellikleri vardır. Fungible olmayan belirteçlerin yardımıyla bu kimliği belirtmek mümkündür. Bu, bir kişi hakkında mevcut olan tüm verilerin bir NFT şeklinde temsil edilebileceği ve kişilerin verilerinin kontrolünü yeniden kazanabileceği anlamına gelir.

Ne Aynen jeton avantajları ve dezavantajları ?
+ Oyun, sanat, spor ve teknolojide yeni gelir kaynakları.

+ NFT, kripto para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini ana akım haline getirebilir.

+ NFT, mülkiyet hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebilir ve etkili uluslararası standartları sağlayabilir.

+ NFT sanal ekonomilerin temeli olabilir.

- NFT için merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak zor ve zaman alıcı olabilir.

- NFT'yi daha az kripto meraklısı insanlar için çekici hale getirmek için çok daha fazla basitleştirme gerekiyor.

- NFT'yi çevreleyen hype, baloncuk oluşturma riskini barındırıyor.

 

Etiketler
NFT