New York Borsa'sında bir Türk şirketi daha yer almaya hazırlanıyor!

New York Borsa'sında işleme açılması beklenen Türk şirketi Mart'ı MRT kodu ile işlem görmeye başlayacağını duyurdu. Ayrıca bu halka arz ile birlikte Martı bilançosuna nakit 280 milyon dolarlık bir giriş sağlanacak.

New York Borsa'sında işleme açılması beklenen Türk şirketi Mart'ı MRT kodu ile işlem görmeye başlayacağını duyurdu. Ayrıca bu halka arz ile birlikte Martı bilançosuna nakit 280 milyon dolarlık bir giriş sağlanması beklenmekte. 

Geçtiğimiz günlerde resmi olarak NYSE'de halka arz olacağını açıklayan Martı firması, SPAC anlaşması için ABD merkezli Galata Acquisition firması ile anlaşmayla vardı. Bu anlaşmayla birlikte Martı yakın gelecekte NYSE'de halka arz olması bekleniyor.  

Martı halka arz olacak

Martı, New York Menkul Kıymetler Borsasında halka arz olduktan sonra hangi kodla işlem görmeye başlayacak? Martı NYSE içerisinde halka arz olduktan sonra MRT işlem kodu ile kullanıma başlayacak. Bu anlaşmalar ve arz çalışmalarının asıl amacı ise MRT hissesi için kasaya girecek aktif nakit akışı. Söz konusu halka arz ile birlikte beklenen nakit akışı seviyesi 280 milyon dolar olması beklenmekte. 

Martı halka arzından gelecek para ile ne yapacak?

Martı şirketi, halka arz ile birlikte öz sermayesinde ciddi bir artış yaşanmasını bekliyor. Tahmini olarak beklenen getiri 280 milyon dolar seviyesinde ve bu nakitle birlikte araç filosunda hatırı sayılır bir genişleme yaşanması beklenmekte. Bununla birlikte yeni hizmetlerin de sisteme dahil edilmesi bekleniyor. 

Ulaşım Super App’i olma yolunda ilerleyişini sürdüren şirket; paylaşımlı, elektrikli, çevreci ulaşımı daha da yaygınlaştırmak istiyor. Milyonlarca kişinin halihazırda kullandığı Martı, 2018 yılında Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem tarafından kurulmuş ve 2019’un Mart ayında faaliyete geçmişti.

 Bugüne kadar pek çok yatırım ile de karşımıza çıkan girişim, önemli yatırımcıları bulunuyor. Martı'nın yatırımcıları arasında ise Hasan Aslanoba, 212, BECO Capital, Bossanova Investimentos, Actera, EBRD, Autotech Ventures, Kevin Ryanve ve Endeavor Catalyst gibi önemli isimler yer alıyor. 

Bu arada geçtiğimiz yıl ABD'de halka açılan Hepsiburada'nın değerinin 286 milyon dolar seviyesinde, Martı'nın rakipleri olan Bird'ün 160 milyon dolar seviyesinde olduğunu belirtelim.

 

Etiketler