Nestlé'den ilk çeyrekde büyüme

Nestlé şirketi yüzde 1,3 artışla 21,1 milyar frank ciroya ulaştı.

Gıda gemisi Nestlé, organik büyümenin artmasıyla ilk çeyrekte daha yüksek satışlar kaydetti. Analistler, dünyada devam eden pandemik krize rağmen grubun cari yıl için hedeflerine ulaşmasını sağlayacak bir performansı oybirliğiyle memnuniyetle karşılıyorlar.

Perşembe günü yayınlanan bir basın açıklamasına göre, Vevey şirketi yüzde 1,3 artışla 21,1 milyar frank ciroya ulaştı.

Bu rakam, İsviçre frangının sürekli değer kazanması nedeniyle satış seviyesini yüzde 5,3 düşüren döviz kurlarındaki değişimi ve net elden çıkarmaların yüzde 1,0'lık olumsuz etkisini içermektedir.

Organik büyüme, geçen yılki yüzde 3,9'a kıyasla yüzde 7,7 oldu. Reel iç büyüme (RIG), 2020'nin ilk çeyreğindeki yüzde 3,0'a kıyasla yüzde 6,4'te. Bu sonuçlar, yüzde 3,5'lik organik büyüme öngören YÇP konsensüsünün yayınladığı tahminlerin oldukça üzerinde. Analistler ise ciro konusunda haklı olduğunu kanıtlıyor.

GENELLEŞTİRİLMİŞ BÜYÜME

Grup, satışlardaki artışın çoğu coğrafi bölgeye ve ürüne genelleştirildiğini, bunun da fiyat etkisindeki iyileşme ve kazanılan pazar payıyla desteklendiğini söylüyor.

Asya, Okyanusya ve Sahra Altı Afrika (ESA) bölgesi yüzde 9,1'lik organik büyüme ile başı çekiyor. Nestlé'nin Çin Yeni Yılı'nın ortasında Covid-19 salgınından muzdarip olduğu geçen yılın aksine, Orta İmparatorluk'ta çok uluslu çift haneli organik büyüme kaydetti. Japonya, Güney Kore ve Okyanusya daha düşük büyüme gördü.

Amerika bölgesi, özellikle Latin Amerika ve kahve ve ev yapımı hamur işleri için güçlü talep gösteren iki pazar olan Brezilya ve Meksika'nın etkisiyle yüzde yüzde 7,2'lik organik büyüme ile ikinci sırada yer alıyor.

Ürün düzeyinde, Nespresso ve Starbucks ürünleri ile desteklenen, satışların artmasına en çok katkı sağlayan tam olarak kahvedir. Süt ürünleri, Purina markalı evcil hayvan ürünleri ve hazır yiyecekler de güçlü büyüme seviyeleri kaydetti.

 

 

 

 

Etiketler