Nestlé, ürünlerinin büyük bir bölümünün "sağlıksız" olduğunun farkında

Nestlé grubunun itirafı: Tüketici gıda ürünlerinin çoğu sağlık için iyi değil.

İsviçreli grup Nestlé Pazartesi günü, Financial Times'ın ürünlerinin çoğunluğunun gıda endüstrisi için iyi sayılacak kadar yüksek puan almadığını bildiren bir makalenin yayınlanmasından sonra, gıda ürünlerine yönelik stratejisi üzerinde çalıştığını söyledi.

Gıda devi, üst düzey yöneticilere dağıtılan dahili bir sunumda, başlıca tüketici ürün ve içeceklerinin yüzde 60'ından fazlasının "sağlıklı tanımını" karşılamadığını ve "bazı kategorilerin asla sağlıklı olmayacağını" kabul ediyor, ancak grup onları yeniden formüle ediyor.

Financial Times tarafından düzenlenen bu sunumda, özellikle Smarties şekerleme ve Crunch çikolatalarının sahibi olan grup, ürün ve içeceklerinin yalnızca yüzde 37'sinin, kullanılan 5 yıldızlı derecelendirme sisteminde 3,5 yıldızın üzerinde puan aldığını kabul ediyor ve sunumda şu sözleri paylaşıyor:

''Sunumda bahsedilen yüzde 60'lık rakam ise, ürün portföyünün sadece bir kısmı ile ilgilidir. Bebek beslenmesi, evcil hayvan ürünleri, kahve ve hatta tıbbi beslenme ile ilgili değildir. Pratikte, bu yüzde 60'lık rakam, ciro açısından faaliyetlerinin sadece yarısı ile ilgilidir.''

Yeni trendlerde büyük yeniden konumlandırma

Tüketiciler donmuş pizzalardan, tatlılardan ve aşırı şekerli içeceklerden uzaklaşırken, İsviçreli grup, özellikle et ve süt için vejetaryen alternatiflere odaklanarak beş yıl önce faaliyetlerinde büyük bir yeniden yapılanma başlattı.

Yeni büyük tüketici trendleri üzerinde bu yeniden konumlandırma ile grup, imajını geri kazanma çabalarını hızlandırdı ve Financial Times, Nestlé yöneticilerinin beslenme konusunda ne gibi yeni taahhütlerde bulunacağını incelediklerini ve bu yıl yeni bir plan açıklamayı hedeflediklerini doğruladı.

Grubun bir sözcüsü, AFP'ye, beslenme ve sağlık stratejisini güncellemek için "Nestlé'nin şirket çapında bir proje üzerinde çalıştığını" doğruladı.

Örnek olarak Avustralya sistemini ve Nutriscore'u göstererek, "Yiyecek ve içecek portföyümüzün ilk olarak besin profilindeki harici sistemler kullanılarak ölçülebilen kısmına odaklanıyoruz" dedi.

Grup, son yirmi yıllık süreçte özellikle son yedi yılda yaklaşık yüzde 14-15 oranında düşen şeker ve sodyum içeriğini azaltma çabalarının altını çizdi.

Etiketler