Meta’dan uyarı! Sosyal medya hesaplarınızın şifresini hemen değiştirin

Dünyanın en büyük sosyal medyalarından ikisi Facebook ve WhatsApp'te dolandırılma vakaları giderek artış gösteriyor. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Meta, kullanıcılarına şifrelerinizi acil değiştirin uyarısı yaptı.

Sosyal Medya Şifrelerini Değiştirme

Dünyanın en çok kullanılan ve toplamda milyar kullanıcıya ulaşan sosyal medya mecralarından WhatsApp ve Facebook, son dönemlerde ciddi saldırılar altında. Kullanıcıları dolandırmak üzerine kurulan sistemler siber suçluların odağında kalmaya devam ediyor. 

WhatsApp ve Facebook'un çatı şirketi konumunda bulunan Meta şirketi tarafından açıklama yapıldı. Her iki platformda da kullanıcıların, sahte kişi ve kurumlar tarafından şifre veya diğer bilgilerinin dolandırılmaya çalışılacağı iddia edildi ve E-dolandırıcılık saldırılarına kurban gidilmemesi için şifre değişikliği tavsiyesi edildi.

Meta, Korsanlara Karşı Dava Açıyor

Whatsapp, Facebook, Instagram ve Facebook Messenger dahil olmak üzere tüm Meta çatısı altındaki şirketlerin kimlik avında olduğunu ve kullanıcıların buna karşı savunmasız olduğunu hatırlatan Meta şirketi. Kullanıcıların bilgilerini çalmak ve kimlik bilgilerine erişmeyi hedeflediklerini söyledi.

Dava sürecini yöneten Facebook yetkilisi Jessica Romero, "Bir e-posta bağlantısı aracılığıyla tıkladığınız web sitelerine veya uygulamalara değil, yalnızca gittiğiniz web sitelerine veya uygulamalara giriş bilgilerinizi girmelisiniz.” dedi.

Son dönemlerde Türkiye'de de sık sık sanal dolandırıcılık vakaları artış gösterdiği görülmüştü. Önlem almak BTK birçok çalışma sürdürüyor fakat kimlik ve sosyal medya bilgileri çalınan birçok vatandaş bu konuda mağdur olmaya devam ediyor.

 

Etiketler