Merkez Bankası faiz kararı açıklanıyor! Faizler düşerse ne olur?

Merkez Bankasının aylık olağan politika faiz kararı bugün gerçekleştirilecek toplantı ile belli olacak. Merkez Bankası faizi düşürürse ne olur? Faiz artacak mı? Gibi soruların tamamına yanıt birborsa.com'da.

Merkez Bankası faiz kararı ile ilgili olarak pek çok kişinin merak içerisinde beklediği görülüyor. Bugün gerçekleştirilecek olan Merkez Bankası faiz toplantısında belirlenecek olan faiz kararı ile birlikte piyasanın yön tayini daha hızlı şekilde gerçekleşecek gibi duruyor.

Merkez Bankası tarafından bugün yapılacak toplantının 2022 yılının ilk faiz kararı olacağını yeni yıla ise ekonomik politikayı ses getirecek cinsten duyurmak istenebilir. Ayrıca dünya genelinde yakında açıklanacak olan faiz kararları dünya ekonomilerini ve tüm global piyasaları etkileyecek.

Merkez Bankası faizi düşürürse ne olur?

Merkez Bankası ekonomik politika değişikliğine gittiği geçen yıldan bu yana seri faiz indirimleri ile birlikte yüzde 19'a kadar yükseltilen politika faizini şimdilerde 14'e kadar gerilemiş durumda. Faizin yeni yılın ilk ayı ile birlikte düşürülmesi, döviz konusunda yaşanan sıkıntıların tekrarına neden olabileceği gibi Borsa İstanbul'da ise zaten yüksek olan volatiliteyi daha da artırabilir.

Merkez Bankası faizi düşürecek mi?

Merkez Bankası faiz kararının yatırımcılar tarafından düşürülmesi bekleniyor. Dün yaptığı açıklamalar ile birlikte ekonomik fırsatların olduğu her seferde faiz indirimine devam edileceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirildi.

Yapılan bir çok ankette ise Merkez Bankasının yeni yılın ilk politika faiz kararında bu ayı 'pas' geçeceği yönünde. Ekonomik planlamaların ve döviz fiyatlarında nispeten oturmaya başlayan döviz kuru fiyatlarına yeni bir hareket kazandırmak istemeyeceği tahmin ediliyor.

Faiz düşerse ne olur?

Merkez Bankası faizi düşürürse piyasada iç hareketliliğin artabileceği gibi yabancı yatırımcıların dövize karşı kaybedeceğini tahmin ettiği TL'den de kaçabileceği öngörülüyor. Aynı zamanda Borsa İstanbul'un da bu faiz indiriminden negatif etkilenebileceği ihtimaller arasında. Özellikle bankacılık sektöründe yaşanabilecek sorunlar artış gösterebilir. Bu sebepten yatırımcıların banka hisselerinden bugün nispeten uzak durduğunu görebilmekteyiz.

Merkez Bankası faizi artıracak mı?

Merkez Bankası, geçtiğimiz Aralık döneminde Para Politikası Kurulu'nun açıkladığı ve politika faizini yüzde 1 daha aşağı çekerek 14 seviyesine çekmişti. Açıklanan indirimin ardından ise karar metninde daha önce söylenen indirim bölgesinin sonuna gelindiği dile getirilmişti. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise önce bir miktar piyasalar izlenecek ve gerektiği anlarda faiz indiriminin tekrar gündeme geleceği dile getirilmişti. 

 

Etiketler
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler