Mart ayında kömür vadeli işlemleri yüzde 12 düştü

Ice'de mart ayında kömür vadeli işlemleri hacmi yüzde 12 geriledi.

Broker Global Coal, İngiltere'de Ice borsasında kömür vadeli işlemleri ve opsiyonları hacminin mart ayında yıllık yüzde 12 düşerek 84 milyon ton olduğunu açıkladı.

Geçen ay gerçekleşen hacmin yüzde 70'ini temsil eden Rotterdam kontratı, yüzde 20 düşerek 59 milyon ton ile geçen yıl ağustos ayından beri en düşük aylık miktar olarak kayda geçti.

Newcastle işlemi ise yüzde 19 artarak 21 milyon tona ulaşmasıyla bir kısmı telafi edildi.

Richards Bay görece güçlü işlem ile 4,5 milyon ton ile Kasım 2020'den beri en büyük hacme ulaştı. Bu geçen yıl 4,1 milyon ton düzeyindeydi.

Kömür piyasası, 2021'de 20 milyon ton arz fazlası ile karşı karşıya gelebilir

Noble Resources analistine göre küresel termal kömür piyasası, bu yıl 20 milyon ton arz fazlası ile karşı karşıya gelebilir.

Noble'ın araştırma birimi başkanı Rodrigo Echeverri bu hafta online düzenlenen Coaltrans konferansında yaptığı değerlendirmede bu yıl arzın 983 milyon ton olabileceğini belirterek bunun 2020'de 931 milyon ton olduğunu hatırlattı.

Noble analisti, "Piyasa 2021'de dengelenebilir ama Çin'den 19 milyon ton ithalat büyümesine ihtiyaç var." dedi ancak Çin'in bu ithalatı gerçekleştirmemesi durumunda 20 milyon tona yakın bir fazlalıkla karşı karşıya gelinebileceğini kaydetti.

Etiketler