Liu He konuşuyor kripto paralar değer kaybediyor!

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He, kripto para birimi Bitcoin hakkında her konuşmasında kripto paralar değer kaybetmeye devam ediyor.

Kripto paralardaki 2017'den sonra en büyük düşüşün yaşandığı hafta'da Çin’den gelen açıklamalar can yakmaya devam ediyor. Çarşamba günü yaşanan düşüşten sonra toparlanma emareleri gösteren Bitcoin, Çin başkan yardımcısının madencilik faaliyetlerine ciddi kısıtlamalar getirme konusunu yeniden hatırlatmasıyla bir kez daha sert bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüşten farklı olarak birçok uzun vade hesapların kapandığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz gün Çin Mali İstikrar ve Gelişme Komitesi, ülkenin başkan yardımcısı ve Mali Komite Başkanı olan Liu He liderliğinde toplandı. Toplantıda, finansal sistemin Parti Merkez Komitesi tarafından alınan kararların net şekilde uygulandığının açıklanması ve likiditeyi korumak, finansal riskleri etkisiz hale getirmenin önemine değinilmesiyle başladı.

“Teknolojik inovasyon, madenciliğe sert tedbirler ve sosyal hayata etkilerin önlenmesi…”

Teknolojik inovasyonla birlikte yeşilin korunmasının yanında Bitcoin madenciliğinde sert tedbirlerin alınmasıyla, risklerinin engellenip, sosyal hayata etki etmesinin önüne geçilmesi önemli başlıklar olarak belirtildi.

Liu He ise yaptığı açıklamada, “Bitcoin madenciliği konusunda sert tedbirler alacağız. Enflasyonun önüne geçmek için istikrarlı yuan politikasını devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Gelen bu açıklamanın ardından Bitcoin, hızla düşmeye devam ediyor. Bitcoin’le beraber düşüş yaşayan birçok altcoin Bitcoinden neredeyse iki kat fazla düşüş yaşadı. Ether, yüzde 15’in üzerinde geri çekilmeyle 2.000 doların altına indi. En büyük ilk 10 içinde ICP ve DOT gibi bazı kripto para birimleri de yüzde 20'den fazla değer kaybı yaşadı.

Çin, Bitcoin madencilik faaliyetinin yoğun olarak yapıldığı bir bölge. Bu konuda bazı araştırmalar, Çin’in Bitcoin madenciliğindeki küresel payının yüzde 60’ın üzerinde olduğunu ileri sürüyor.

Yine alınan bir takım bilgilere göre madenciler Çin'i terk etmeye başlayacağı yönünde. Bu konuda ABD devletinin yapacağı birkaç hamleden sonra kesinlik kazanacağı belirtilsede birçok madenci ABD hükümetinin sağlayacağı kolaylık söz konusu olursa Çin'i terk edip ABD içinde madenciliklerine devam edebileceği kaydedildi.

BirBorsa / Cem Arslan

Etiketler