Kuyumcular Odası Başkanı altında yükseliş tarihini verdi! Altın 324 TL birden yükselecek

Yurt dışında yaşanan dalgalanmalar, enflasyon ve faiz sebebiyle altın fiyatları sürekli dalgalanıyor. Konuyla ilgili Kuyumcular Odası Başkanı açıklama yaptı.

Altın 324 TL birden yükselecek

Gram altın fiyatı 1000 TL’nin altına indikten sonra yatırımcılar tarafından kara kara düşünülmeye başlandı. Konuyla ilgili Kuyumcular Odası Başkanı açıklama yaptı. Yıl sonu altın tahmini yapan başkan gram altının yükselip yükselmeyeceğini değerlendirdi.

ABD Ağustos ayı enflasyon rakamlarının beklenenden farklı gelmesi ve FED tarafından yapılacak toplantıda 100 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı beklentisi altında dalgalanmaya yani düşüşe neden oldu. Özellikle enflasyon şoku ons altın fiyatlarında düşüşe neden olurken bu düşüş gram altın fiyatını da düşürmeye yetti.

Altında son durum ne?

Altın fiyatı

Faiz artırımları yapılması, Amerika’da açıklanan enflasyon rakamları sebebiyle altın fiyatları da düşüş gösterdi. Özellikle Eylül ayında açıklanacak faiz kararının 100 baz puanlık faiz artırımı yapılacağını düşüncesi de altın fiyatlarını etkiledi. 17 Eylül tarihinde gram altının güncel satış fiyatı 983,62 TL’den işlem görmektedir.

Kuyumcular Odası Başkanı: 324 TL birden artacak

Konuyla ilgili Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı tarafından gram altının 976 TL bandına kadar düşeceği ve yıl sonunda ise 1200 TL ile 1300 TL bandına kadar çıkmasını beklediklerini açıkladı. Kuyumcu olan Zekeriya Tonyalı ise altın alacak kişiler için bu düşüş fırsat. Özellikle borcu olan kişiler ya da düğün yapacak olan kişiler altını şuan alabilirler. Fakat yıl sonunda gram altın fiyatının 1300 TL ile yılı kapatmasını bekliyoruz dedi.

Yatırım tavsiyesi değildir.