Küresel piyasalarda tahvil getirileri baskısı sürüyor!

Amerika Birleşik Devletleri tahvil getirilerinde düşüş yaşanırken, küresel piyasalarda yaşanılan baskı riski son açıklamalarla baskılandı. MSCI Asya Pasifik endeksinin düşüşü ise haftanın ikinci gününde de devam etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde son on yılın tahvil getirilerine bakıldığında, günümüzdeki getirilerin yeni bir eşiği aştığı ve küresel piyasalarda ciddi bir baskı altında kaldığı tespit edildi. Yaşanılan enflasyon ve sıkıştırma politikalarının etkileri tahviller üzerinde de etkili olmaya devam ederken, MSCI Asya Pasifik endeksi ise düşüşünü haftanın ikinci gününde de sürdürdü. Son değerler neticesinde bölgeye ait hisse endekslerinde ciddi kayıplar yaşanıyor.

Yaşanılan kayıplara bakıldığında yüzde 1,7'lik düşüşle Nikkei 225 kayıplara öncülük ederken, Şanghay Bileşik de yüzde 0,6 eksi gösterdi. Gelişmelerin ardından Pazartesi gününü ciddi kayıplarla sonlandıran ABD endekslerinde vadeliler düşüşün süreceğini göstermeye devam ediyor. S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri günün ilk saatlerinde yüzde 0,5 aşağı yönde ilerlerken, sekiz işlem günü üst üste yükselişini sürdüren Bloomberg Dolar Endeksi ise 2020 yılından bu yana en uzun yükseliş serisi yaşamaya devam ediyor. Son yükseliş serisinin ardından endeks, 2.108 puan seviyelerine ulaştı.

Beklentiler yüzde 3'ü işaret ediyor!

Enflasyon beklentilerinin bozulması ve artan enflasyon oranlarının üzerine Fed’in ciddi boyutlarda sıkılaştırma politikası izlemek istemesi sonucunda ABD cephesinde 10 yıllık tahvil getirisi göstergesi yüzde 2,80 seviyelerini aşarak 2018 Aralık tarihinden bu yana en yüksek noktaya ulaştı. JPMorgan Asset Management ve MUFG Securities Americas gibi köklü kurumlardan da yaşanılan gelişmeler üzerine hızlı tahminler geldi. Kurumlar tarafından yapılan açıklamalarda eşiğin 3 seviyelerine çıkması beklendiği belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler