Küresel piyasalar nisan ayına nasıl başladı?

Küresel piyasalarda beklentilerden iyi gelen, makroekonomik verilerin desteği ile nisan ayına pozitif bir başlangıç yaptı.

Anadolu Ajansı'ndan BEKİR GÜRDAMAR'ın haberine göre; Küresel ölçekte makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesi bu hafta pay piyasalarını destekledi. Cuma günü bir çok ülkede resmi tatil olması nedeniyle gelişmiş piyasalar perşembe günü haftayı tamamlarken, ABD ve Almanya borsasında rekorlar kırıldı.

Bu haftanın öne çıkan makroekonomik göstergesi, dünya genelinde açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri oldu. İmalat sanayi PMI Almanya'da 66,6 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken, ABD'de 64,7 ile Aralık 1983'ten bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. İngiltere ekonomisinin 2020'nin 4. çeyreğinde yüzde 1,3 ile beklentilerin üzerinde büyümesi ve ABD'de açıklanan, yaklaşık 2 trilyon dolarlık altyapı destek paketi de pay piyasalarını destekleyen gelişmeler olarak dikkati çekti.

Süveyş Kanalı'nın tekrar gemi geçişine açılması ve Dünya Ticaret Örgütü'nün 2021'de küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini yüzde 7,2'den yüzde 8'e çıkarması da piyasalar için pozitif hanede yer alan gelişmelerdi.

Bu gelişmelerle, artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları ve sıkılaştırılan tedbirlere rağmen küresel risk iştahının arttığı ve bu haftaya kadar piyasalar üzerinde baskıya neden olan ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 1,7 seviyesinde dengelendiği görüldü.

Bu haftanın öne çıkan fiyatlamaları arasında ise ABD'de S&P 500 endeksinin tarihte ilk kez 4.000 puanı aşması ve altının ons fiyatının 1.677 dolara kadar gerilemesi sonrası gelen tepki alımlarıyla 1.730 seviyesine hızlı bir şekilde tırmanması yer aldı.

Analistler, Kovid-19 salgınına ilişkin para ve mali politika desteklerinin devam etmesinin yanı sıra ekonomik aktivitenin beklentilerden hızlı toparlanacağı iyimserliğinin yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olduğunu belirterek, bu hafta dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik PMI verilerinin yanı sıra ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın konuşması ve IMF ile Dünya Bankası'nın sanal ortamda gerçekleştireceği toplantının takip edileceğini bildirdi.

ABD'de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin 916 bin ile beklentilerin oldukça üzerinde bir seviyeye çıktığını anımsatan analistler, piyasaların kapalı olması nedeniyle iş gücü piyasasındaki hızlı toparlanmaya vereceği tepkinin, gelecek haftanın ilk işlem gününde görüleceğini söyledi.

Analistler, iş gücü piyasasındaki hızlı toparlanmanın, enflasyon beklentileri ile birleşmesi durumunda piyasalarda Fed'in para politikasına ilişkin endişeleri artırabileceğine dikkati çekti.

 ABD'de bu hafta yoğun toplantı gündemi takip edilecek

 Resmi tatil nedeniyle haftayı perşembe günü tamamlayan New York borsasında hafta genelinde alıcılı bir seyir izlenirken, dolar endeksi ise yükseliş eğilimini sürdürdü ve 93 seviyesinin hemen üzerinde dengelendi. Bir önceki hafta kapanışına göre Dow Jones endeksi yüzde 0,2, Nasdaq endeksi yüzde 2,60 ve S&P 500 endeksi yüzde 1,14 değer kazandı. Böylece Dow Jones ve S&P 500 endeksi tüm zamanların en yüksek haftalık kapanış rekorlarını kırdı.

ABD'de bu hafta, çarşamba ABD Merkez Bankası'nın 16-17 Mart'taki Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanakları ve perşembe Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşma takip edilecek.

Öte yandan salı günü yayımlanacak Dünya Ekonomik Görünüm Raporu ve Küresel Finansal İstikrar Raporu'nun yanı sıra IMF Başkanı Kristalina Georgieva, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass'ın, IMF ile Dünya Bankası'nın gerçekleştirdiği Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenecek etkinlikte yapacakları konuşma da yatırımcıların gündeminde olacak.

Haftanın takviminde ayrıca perşembe günü gerçekleştirilecek G20 Maliye Bakanları toplantısı da yer alıyor.

 

Etiketler