Küresel gıda fiyatlarında 4 aydır düşüş yaşanıyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün açıklamış olduğu dünya gıda fiyatları endeksi temmuz ayında 140,9’a geriledi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün açıklamış olduğu dünya gıda fiyatları endeksi temmuz ayında 140,9’a geriledi. Bu gerileme ile birlikte Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ard arda dördüncü düşüşü gösterdi. Türkiye’de ise temmuz ayı içerisinde markette 36 ürünün 25’inde fiyat artışı söz konusu oldu.
 
Kırsal gıda fiyatlarında düşüş yaşanmaya devam ediyor. Dünya gıda fiyatları endeksi temmuz ayı içerisinde 140,9 seviyesine gerilemiş durumda. Mart ayında ise zirveyi gören endeks ard arda dört aydır düşüş yaşıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından derlenmiş olan yağlı, tohumlar, tahıllar et ve süt ürünleri, şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri gözlemleyen dünya gıda fiyatları endeksi haziran ayı içerisinde revize edilmiş 154,3 lük seviyeden düşüş yaşadı.

Haziran ayında gıda fiyatları endeksi ilk etapta 154.2 olarak açıklandı

Rusya’nın Ukrayna’yı şubat ayı içerisinde işgal etmesinden sonra küresel gıda fiyatlarında sert şekilde yükselişler yaşamaya başladı. Bu yükseliş ile birlikte küresel çapta ülkelerde enflasyonu geçmesine sebep oldu.

Küresel gıda fiyatlarında 4 aydır düşüş yaşanıyor

Türkiye’deki fiyatlar

İç pazar doğrultusunda ise temmuz ayı içerisinde markette 36 ürünün 25’inde fiyat artışın kalan 11 üründe ise fiyat azalışı görüldü. Temmuz ayı içerisinde market fiyatı en fazla artmış olan ürünün yüzdelik 72,7 oranı ile limon olduğu gözlemlendi. Limon da söz konusu olan fiyat artışının %69,6 ile domates, %35,5 ile sivri biber, %38,1 ile yumurta, %33,8 ile kırmızı mercimek ve %28,5 ile de marul takip etti.
 
Market fiyatında en fazla azalış gösteren ürün ise %16,8 ve ıspanak oldu. Ispanaktaki fiyat düşüşünü yüzde 15,6 ile yeşil soğan, %8,1 İle antepfıstığı, %10,2 ile patlıcan %5,3 ile ayçiçeği yağı %5,4 ile toz şeker izledi.

 

 

Etiketler