Kullanıcı sayısı 500 milyonu geçen Telegram’ın kurucusundan mesaj

Kullanıcı sayısı 500 milyonu geçen Telegram’ın kurucusundan mesaj

Popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun da Telegram’a katıldıklarını belirterek, liderlerin Telegram’ı tercih etmesinden ötürü onur duyduklarını bildirdi. Durov, “İnsanlık tarihinin en büyük dijital göçüne tanık oluyor olabiliriz” ifadesini kullandı.

Pavel Durov, Telegram üzerinden yaptığı paylaşımda, uygulamaya yönelik yeni kullanıcı akışının hızlı bir şekilde devam ettiğini aktardı.

Telegram’a yönelik küresel çapta bir ilgi olduğunu belirten Durov, “İnsanlık tarihinin en büyük dijital göçüne tanık oluyor olabiliriz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro da Telegram kanallarını açtılar.” ifadelerini kullandı.

Pavel Durov kimdir?

Pavel Valeryeviç Durov (d. 10 Ekim 1984, Leningrad), VK sitesinin kurucusu ve eski CEO'su, Telegram uygulamasının kurucu ortağı olan Rus girişimcidir.

Pavel Durov, şimdiki adı Sankt-Peterburg olan Leningrad'da doğdu. Matematikçi ve bilgisayar programcısı Nikolai Durov'un küçük kardeşidir. Çocukluğunun büyük bir kısmı babası Valery Durov'un işi dolayısıyla İtalya'da geçti. Orta okulu İtalya'da, lise ve üniversite eğitimini Rusya'da tamamladı. 2006 yılında Sankt-Peterburg Eyalet Üniversitesi Filoloji bölümünden mezun olmuştur.

2006 yılının başlarında Facebook'tan etkilenerek VKontakte'yi (şimdilerde VK olarak biliniyor) kurmuştur. Durov ve abisi zamanın büyük bir kısmını VK için harcamış ve şirketin değerini 3 milyar dolardan fazlaya çıkartmıştır.

2011 yılında parlamento seçimlerinde muhalif tutumlarından dolayı hükûmet ile sorun yaşamıştır.

2013 Kasım ayında baskınlar neticesinde kendisine ait VK'nın yüzde 12 hissesini, Rusya'nın en büyük internet şirketlerinden Mail.ru'un sahibi Ivan Tavrin'e satmıştır. Daha sonraları Mail.ru, VK'nin yüzde 52 hissesine sahip olarak en büyük hissedar olmuş ve 2014 yılında geriye kalan hisseleri de alarak VK'nin tek sahibi olmuştur.

 

 

Etiketler