Kriptoda gergin gece!

Kriptoda gergin gece!

Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, akşam saatlerinde Amerika piyasalarıyla birlikte sert bir düşüş yaşadı.

S&P 500, yüzde 1 düşüşle 44 puan kaybedip günü 4188’de kapattı. En büyük geri çekilmelerden biri Tesla hisselerindeydi. Tesla, yüzde 6.44 düşüş yaşadı.

Bitcoin ise 57 bin dolardan 53500  dolara kadar adeta çakıldı!
Daha sonra bir miktar toparlanan kripto para, TSİ 10:05’de 55788 dolardan alıcı buluyor. Aynı sırada Ether fiyatı da 4080 dolardan 3 000 600 dolara kadar geriledi. ETH, haberin yazıldığı dakikalarda 3956 dolarda.

Kripto paralardaki düşüşün ardından toplam piyasa değerinde de 100 milyar doların üstünde bir kayıp kaydedildi.

Öte yandan altın ise pozitif seyrini sürdürdü. Ons altın 1836 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’deki fiyat hareketinin türev sektöründe yol açtığı zarar büyük oldu. Büyük çoğunluğu yükseliş yönünde pozisyonlar dahil olmak üzere tüm platformlarda toplamda 1.5 milyar dolarlık pozisyon likidite edildi. Bybt’nin verilerine göre, yaklaşık 230 bin trader’ın pozisyonu zararla kapanırken en büyük tekil tasfiye işlemi, BitMEX’teydi ve pozisyon boyutu 25 000 000 dolardı.

Piyasadaki düşüş, bazı kripto para borsalarının sistemlerinde de çöküşe yol açtı. Amerika merkezli kripto para borsası Gemini, TSİ 23.11’de bir servis kesintisi bildirdi. Bir saatlik bir kesintinin ardından sistem normale döndü.

COİNLER NEDEN DÜŞÜYOR?

JPMorgan stratejistleri, Bitcoin’in azalan piyasa hakimiyetini bir uyarı işareti olarak lanse etti. Bununla beraber tarih, lider kripto paranın piyasa hakimiyetinin yüzde 40’ın altına düştüğü her defasında kuvvetli bir biçimde geri döndüğünü gösteriyor.

Wall Street devleri düşüş yaşamakta olan Bitcoin piyasa hakimiyeti konusunda yapmış oldukları değerlendirmelerde; 2021 senesinin başında  yüzde 70’lik piyasa hakimiyet oranına sahip olan Bitcoin'in, yüzde 44’e kadar gerilemiş durumda olduğuna dikkat çekti. JPMorgan Chase & Co ve DataTrek Research LLC stratejistleri Bitcoin piyasa hakimiyetindeki düşüşü bir uyarı işareti olarak yorumladı. JPMorgan baş stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, altcoin piyasasındaki rallinin daha çok bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirildiğini ifade etti.

MAJOR COİNLER NE KADAR DÜŞTÜ?

Ani düşüşü ile anlık olarak dikkat çeken coinler şöye:

EOS yüzde 17 oranında geriledi
Cardano yüzde 16 oranında geriledi
XRP yüzde 15 oranında geriledi.

 

Etiketler