Kurumsal kripto engelleniyor!

Kripto piyasaların büyümeleri henüz tüm dünya tarafından olumlu karışılanamıyor. HSBC olumlu karşılamayanların başında geliyor.

Gelişen ve her hafta yeni bir rekor kıran kripto para piyasasında her şey göründüğü kadar günlük güneşlik değil. Birçok devlet ve büyük bankacılık şirketi tarafından eleştirilere maruz bırakılan kripto paralara en büyük eleştiriler para aklama, suça konu olma ve haksız kazanç elde edilmesi gibi ağır suçlar.

Buna karşılık olarak birçok kripto ise bu suçlamalara kulak asmadan piyasalarda işlem görmeye ve yapısını değiştirmeden çalışmalarını büyütmeye devam ediyor.

Piyasalarda dolaşan paranın çok hızlı şekilde kriptolara kayması bir çok  bankanın işleyiş ve işlem hacimlerini etkilemiş görünüyor

Dünyanın en ünlü bankalarından HSBC’nin kripto para karşıtı faaliyetleri sürüyor.

HSBC, Bitcoin (BTC) yatırımları ile tanınan MicroStrategy şirketinin hisselerine yapılan yatırımları engelleme kararı aldı.

MicroStrategy, Bitcoin rallisinin başlamasında en büyük etkenlerden bir tanesiydi. Şirketin Bitcoin yatırımları 1 milyar dolar seviyesini geçmiş durumda. Geçtiğimiz hafta 59.000 dolar ortalama ile 423 Bitcoin almış olduğunu açıkladıktan sonra BTC yüzde değer kazanmıştı kurumsal alımların ve yaşanan rallinin tetikleyicilerinden olan MicroStrategy'e HSBC'nin vurduğu ilk engel bu değil.

HSBC’nin, MicroStrategy’e engel koydu iddiaları, topluluk içerisinde geniş yer buldu. HSBC müşteri temsilcisinin gönderdiği e-postada, müşterilerin MicroStrategy hisselerini satın almayı durdurmaları isteniyor. Ek olarak bu yatırımların HSBC tarafından kolaylaştırılmayacağı da belirtiliyor.

“HSBC, kripto para birimleriyle veya kripto para biriminin performanslarıyla ilgili olan ya da bunlara atıfta bulunan ürünlerin satın alınmasını kolaylaştırmayacaktır.”
Gelen e-postada, mevcut MicroStrategy varlıkların HSBC hesabında tutulabileceği ifade edilirken, yeni satın alma işlemlerine izin verilmeyeceği kaydediliyor.

Etiketler