Kripto paralar yatırımcıları enflasyona karşı koruyabilir mi?

Dünyanın her yerinde enflasyon artık günlük hayatımızın bir parçası. Buna karşı kripto paralarla korunmak mümkün mü? Avantajları nelerdir? Bu özel dosyada satın alma gücüne ve kripto varlıklara bakıyoruz.

Enflasyon son dönemin global anlamda en büyük sorunlarından biri haline gelmiş durumda. Bununla birlikte artık sadece yatırımcılar değil tüm dünyadan insanların ekonomiye olan ilgisinin artmasına neden oluyor. Pandemi öncesinde ekonomiye dair derin bir bilgisi olmayan sıradan bir kişi bile şu sıralar enflasyon, resesyon gibi terimleri öğrenmiş durumda ve bu durumlardan nasıl korunması gerektiği ile ilgili araştırma içerisinde. 

1. Enflasyon nedir ve neden ona karşı korunmalıyız?

Enflasyon, bir para biriminin satın alma gücünün kademeli olarak azalmasıdır. Sonuç olarak, mal ve hizmetlerin fiyatları yükselir. Enflasyon çok faktörlüdür, ancak genellikle dolaşımdaki para miktarına dayanır.

Tarihsel olarak insan, kendisini enflasyondan korumasını sağlayan güvenli limanlar aramıştır. Bunlar, değerlerini koruma veya artırma eğiliminde olan varlıklar veya mallardır. En iyi bilineni altındır: Mükemmel bir güvenli liman, itibari para birimlerinin değer kaybına karşı korunmak için seçilmiştir.

Emtialar da tarihsel olarak enflasyona karşı siper olarak görülüyor. İnsan yaşamı için gerekli olan tahıllar, değerli metaller, elektrik ve diğer ürünler temel ve dolayısıyla istikrar faktörleri olarak kabul edilir. Ve son yıllarda, enflasyona karşı başka bir siper olarak lanse edilmeye başlanan şey, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleridir.

2 . Bitcoin: Enflasyona karşı gelebilir mi?

Bunun nereden geldiğini anlamak için kripto paranın ve özellikle Bitcoin'in tarihine geri dönmemiz gerekiyor. En büyük kripto para birimi 2008 subprime krizinden sonra yaratıldı. Bitcoin'in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, o sırada bu felakete yol açan aşırı merkezi bir sisteme olan güvensizliği hakkında insanlara öğretiler gerçekleştirdi. Böylece merkez bankaları tarafından yönetilen güvene dayalı para birimlerinin tüketicinin güven duymasına izin vermediğini açıkladı.

Dolayısıyla Nakamoto tarafından düşünülen çözüm çok basit Bitcoin. En büyük kripto para birimi, merkezi varlıkların onayını gerektirmeyen güvenilir bir sistem olarak tasarlanmıştır. Enflasyona karşı koruma sağlamak ve riskleri sınırlamak için başka mekanizmalar da uygulamaya konmuştur.

Bitcoin'in 21 milyonluk sınırlı bir arzı vardır. Nadir olması teorik olarak "seyreltilmemesine "  ve talep görmesine izin verir. Bunu enflasyona karşı bir siper ve satın alma gücünü korumanın bir yolu olarak görmek için sadece bir adım var. Ama gerçekten durum bu mu?

3. Kripto paralar sayesinde satın alma gücümüzü koruyabilir miyiz?

Satın alma gücümüzü kripto para birimleri ile koruyabilir miyiz? Picardie-Jules-Vernes Üniversitesi'nde ekonomi öğretim görevlisi olan Odile Lakomski-Laguerre ile yapılan bir röportajda bazı fikirlerini dile getirdi.

Ona göre Bitcoin, ekonomistler değil bilgisayar bilimcileri tarafından oluşturuldu ve şunu gösteriyor:  ''Bankacılık sistemini ve merkez bankasını ortadan kaldırmanın enflasyonu ortadan kaldırmak için yeterli olacağını söyleyen Friedrich Hayek'in ana argümanında yüzeyde kaldı”

 

Etiketler