Kripto para sektöründen ABD'ye sert tepki!

ABD'nin dijital para birimlerini denetleme kapsamında aldığı yeni kararlar kripto para yatırımcıları tarafından eleştirildi.

Yasadışı kripto para birimi işlemlerini ortadan kaldırmak amacıyla ABD Hazine'si tarafından planlanan yeni bir kural, kripto para birimi piyasalarındaki artışa gölge düşmesinden endişe eden sektörden güçlü bir muhalefet ile karşılaştı. Söz konusu karar, saklama kuruluşu ve borsaların, finansal kurumların dışında tutulan kripto para birimi hesaplarını içeren büyük işlemler hakkında tanımlayıcı bilgileri toplamasını ve raporlamasını gerektirecek.

Financial Times'ın haberine göre, ABD Hazinesi'nin bir birimi olan Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), kuralın ulusal güvenliği koruyacağını ve suçu önleyeceğini söyledi. Öte yandan 7 binin üzerinde kripto para birimi grubu ve savunucusu, gizlilik haklarıyla ilgili endişeleri gerekçe göstererek Hazineyi "gece yarısı kural koymakla" suçladı.

Kripto para borsası Coinbase ve en büyük yatırımcılarından biri olan Andreessen Horowitz, Hazine yetkililerine gönderdiği mektuplarda kuralın yasallığını sorguladı. Ödemeler şirketi Square'in genel müdürü Jack Dorsey de önerileri eleştirerek, ABD hükümetinin bu kararla "insanları ekonomiye tam olarak katılımın dışında bırakacaklarını" iddia etti.

Etiketler