Kripto para nedir? Nasıl alınır? Yerli kripto para uygulamaları neler?

Son zamanların en çok konuşulan dijital para ve kripto paralara nasıl yatırım yapabilirsiniz? Yerli kripto para uygulamaları neler? İşte sorularınızın cevabı bu haberimizde...

Değişen teknolojiye ayak uydurmaya giderken her zaman bize kazandıran ve güvenli liman olarak gördüğümüz yastık altına attığımız altınların yerini artık kripto paralar mı alıyor? Peki nedir bu kripto paralar ne zaman nasıl çıktı? öncelikle bu soruların cevabını bulalım.

Kripto para denir?

Kripto para, işlemlerini güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.

2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto paradır. O zamandan beri Ethereum, Ripple, Dogecoin ve Litecoin gibi birçok farklı kripto para ortaya çıkmıştır. Bunlara genellikle altcoin denilir.

Kripto para nasıl alınır?

Adım 1: Satın alabileceğiniz kripto para uygulamalarından birine giriş yapın.Yerli kripto para uygulamaları haberimizin içinde ulaşabilirsiniz.
Adım 2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın.
Adım 3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin.
Adım 4: İlgili kripto paranızı aratın ve satın alın.

Yerli kripto para uygulamaları neler?

1. BtcTurk BtcTurk: 2013 yılında Türk lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminin gerçekleştirildiği Türkiye'nin Türk lirası tabanlı ilk kriptopara alım satım platformudur.

2. Binance TRBinance TR: İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, geçtiğimiz dönemlerde ülkemize özel yerel borsası Binance TR'yi kullanıma sunmuştu. 

3. BitexenBitexen: Kolay, güvenilir ve hızlı kripto para alım satım platformu' iddiasıyla yola çıkan Bitexen, ülkemizin önde gelen kripto para borsalarından biri olarak biliniyor. 

4. ParibuParibu: Türk Lirası ile kripto para alış veya satış işlemleri yapılabilen bir kripto para borsasından biri kullanıcılar, Paribu üzerinde hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde 7 gün 24 saat kripto para işlemleri yapabiliyor, Türk Lirası çekme ve yatırma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

5. ThodexThodex: Türkiye'de FinCen MSB lisansı alan ilk kripto borsası olarak geçtiğimiz dönemlerde dünyaya açılmıştı. Ülkemizde 400 binden fazla kullanıcısı bulunan Thodex de yine Dogecoin'e ek olarak diğer pek çok popüler kripto parayı sitesinde listeliyor.

 

 

Etiketler