Kripto para nedir? Kripto paralar güvenli midir?

Kripto para dünyası etrafımızı sarmalamaya devam ederken her alan için neredeyse yeni bir proje ile karşımıza çıkıyor. Blockchain projeleri ve borsalarda yer almasıyla birlikte popülerliğini artıran kripto paraları tanımaya başlayalım.

Kripto para nedir? Kripto paralar güvenli midir?

Değişen teknolojiye ayak uydurmaya giderken her zaman bize kazandıran ve güvenli liman olarak gördüğümüz yastık altına attığımız altınların yerini artık kripto paralar mı alıyor? Peki nedir bu kripto paralar ne zaman nasıl çıktı? öncelikle bu soruların cevabını bulalım.

Kripto para nedir?

Kripto para, işlemlerini güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.

2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto paradır. O zamandan beri Ethereum, Ripple, Dogecoin ve Litecoin gibi birçok farklı kripto para ortaya çıkmıştır. Bunlara genellikle altcoin denilir.

Kripto para nedir? Kripto paralar güvenli midir? - Resim : 1

Kripto para nasıl alınır?

Adım 1: Satın alabileceğiniz kripto para uygulamalarından birine giriş yapın.Yerli kripto para uygulamaları haberimizin içinde ulaşabilirsiniz.
Adım 2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın.
Adım 3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin.
Adım 4: İlgili kripto paranızı aratın ve satın alın.

Yerli kripto para uygulamaları neler?

1. BtcTurk Kripto para nedir? Kripto paralar güvenli midir? - Resim : 2BtcTurk: 2013 yılında Türk lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminin gerçekleştirildiği Türkiye'nin Türk lirası tabanlı ilk kriptopara alım satım platformudur.

2. Binance TRKripto para nedir? Kripto paralar güvenli midir? - Resim : 3Binance TR: İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, geçtiğimiz dönemlerde ülkemize özel yerel borsası Binance TR'yi kullanıma sunmuştu. 

3. BitexenKripto para nedir? Kripto paralar güvenli midir? - Resim : 4Bitexen: Kolay, güvenilir ve hızlı kripto para alım satım platformu' iddiasıyla yola çıkan Bitexen, ülkemizin önde gelen kripto para borsalarından biri olarak biliniyor. 

4. ParibuKripto para nedir? Kripto paralar güvenli midir? - Resim : 5Paribu: Türk Lirası ile kripto para alış veya satış işlemleri yapılabilen bir kripto para borsasından biri kullanıcılar, Paribu üzerinde hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde 7 gün 24 saat kripto para işlemleri yapabiliyor, Türk Lirası çekme ve yatırma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

5. ThodexKripto para nedir? Kripto paralar güvenli midir? - Resim : 6Thodex: Türkiye'de FinCen MSB lisansı alan ilk kripto borsası olarak geçtiğimiz dönemlerde dünyaya açılmıştı. Ülkemizde 400 binden fazla kullanıcısı bulunan Thodex de yine Dogecoin'e ek olarak diğer pek çok popüler kripto parayı sitesinde listeliyor.

Etiketler