Koronavirüs sona eriyor!

Son 3 yıldır hayatımızı kâbusa çeviren koronavirüs vakası son dönemlerde sona ereceğine dair sinyaller veriyor. Bakan Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile bu süreç doğrulandı. İşte detalar...

Bakan Koca’dan sevindirici haber geldi!

Bakan Fahrettin Koca tarafından yapılan kotonaviriüs açıklaması ile koronavirüse son verileceği haberi yayıldı. Koronavirüs son 3 yıldır hayatımıza giren ve sadece ülkemizde değil, dünya çapında etkisini gösteren bir virüs olarak biliniyor. Ancak 2022 yılına giriş ile bu virüsün ortadan kalktığına diar bilgiler gündemi kasıp kavuruyor.

Koronavirüs vakası aşı ile en az vaka sayısına indirilip neredeyse yok edilmeye çalışılıyor. Her geçen gün artan vaka sayısı sürecinden günlük 300 vaka sayısına ulaştığımız günlere gelmiş bulunuyoruz. Dünyada ise bazı ülkelerde koronavirüs vakası normal grip ile aynı seviyede görülerek tedbirler genişletildi.

Bilim kurulu üyesi Tufan yazın daha da refaha kavuşacağız

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, 2 yılın ardından yoğun bakımlarda Vaka sayılarının büyük oranda azaldığını söyledi. Yoğun bakımda çalıştığı için 2 yılın kendisi için çok ağır geçtiğini anlatan Turan, “Bütün yoğun bakımcı arkadaşlarımız, yoğun bakımda çalışan tüm hekimler ve diğer tüm sağlık çalışanları zorlu bir süreç yaşadık. Çünkü bir akut solunum yetmezliği salgını yaşıyor gibiydik ve yoğun bakımda oksijen ihtiyacı duyan çok hastayla beraberdik. Onlara destek olmaya çalıştık.

Genç hasta, yaşlı hasta, gebe hasta; çeşit çeşit hastayla karşı karşıya kaldık ve her birinde gerçekten de ayrı şeyler yaşadık. Kaybettiğimiz hastalarda hep beraber üzüldük ama iyileşip servise verdiğimiz hastalarda bir bayram havası esti yoğun bakımda. İnanın bunu anlatırken de söylerken de tüm duygularım ve samimiyetimle söylüyorum ki zorlu bir süreçti gerçekten ve bu dönemi de 2 yıldır aktif olarak yaşadık. Aynı zamanda çok yıpratıcı bir dönemdi. Çünkü işinizle ilgili süreç arttığında bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyordu. Tüm sağlık çalışanları da bunu yaşadı bu sürede. Bu nedenle bunların da unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Zorlu bir süreçti ama bu bir görevdi; yapacaktık ve yapmaktan da onur duyduk her zaman. İnşallah bir daha böyle bir şeyle ülkemiz de dünya da karşılaşmaz” diye konuştu.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler