Kirpto paralarda büyük vurgun! | Kripto paralarda kanlı gecenin ardından neler oluyor?

Bitcoin'de yaşanan düşüşün sebebi ne? Ana kripto para birimi Bitcoin'in sert düşüşü ile birlikte altcoinler neredeyse dibi boyladı. Madencilik sorunlarının artışı ile birlikte kripto birimlerindeki düşüş devam edecek mi?

Kripto paralarda kanlı gece!

Bitcoin madencilik ağına açılmış savaş ve Bitcoin madencilik zorluğunun başlattığı sıkıntılar giderek büyüyor. Teknik anlamda ve temel anlamda kötü bir gün kapanışı yapan kripto paralar Bitcoin önderliğinde adeta kanlı bir gece yaşadı. Bitcoin yüzde 10'dan biraz fazla değer kaybederek geçtiğimiz altı aylık periyotta en dip seviyesine kadar geriledi. (38200 dolar) En değerli ikinci kripto para olan olan Ethereum ise yüzde 8'den fazla değer kaybederek 2841 dolara kadar gerilemiş durumda. 

Kripto para borsalarının tamamına bakıldığı zaman altcoinlerde, Bitcoin ve Ethereum'a eşlik etti ve çok ciddi düşüşler yaşadı. Son 2 haftanın en istikrarlı yükselişini yaşayan Cardano (ADA) coin ise yüzde 10'dan fazla düşerek en sert düşen major altcoinlerden biri oldu. Piyasanın önde gelen analistlerinden bazıları bu düşüşün devamı olabileceğini düşünüyor.

Son 24 saatte ne kadar para likidite oldu?

CoinDesk verilerine göre son 24 saat içerisinde 600 milyon doları geçen bir tutar piyasalarda likit olurken. Bu likit sorunları en çok Bitcoin üzerinde gerçekleşti. Yaklaşık 250 milyon dolarlık bir kısım Bitcoin üzerinde likit olurken, 163 milyon dolarlık bir likit oranı ile Ethereum ikinci sırada yer aldı. En çok likit olan 3. işlem ağı ise Solano oluyor. Solano ağında ise yaklaşık 11 milyon dolar likit işlemi gerçekleşti. 

Bireysel işlemler arasında en büyük likiditasyon işlemi ise BitMEX borsasında gerçekleştiği belirtiliyor. 9.91 milyon dolarlık Bitcoin işlemi likit olan kullanıcının kaldıraçlı bir long pozisyon aldığı biliniyor. 

Canlı Bitcoin fiyatları

Bitcoin ve diğer tüm kripto paraları canlı takip etmek için buraya tıklayın. Ana kripto para birimi Bitcoin kaç TL? Sorusunun cevabı 533 bin 160 TL olarak karşımıza çıkarken. Bitcoin kaç dolar sorusu ise 39130 dolar olarak cevap buluyor.

Bitcoin Grafik | Bitcoin grafik okuma

Bitcoin grafiklerine bakıldığında en önemli desteklerinden birine kadar gerilediği görülüyor. EMA 21 bölgesinin altına iyiden iyiye sarkmaya başlayan Bitcoin, bu bölgenin altında yapacağı bir günlük kapanışla birlikte önce 32 daha sonra 28 ve 21 bin dolara kadar gerileyebilir.

Bu bölgeden kurtuluş içinse sıralı olarak 42500, 48 bin ve 50 bin dolar bölgelerinin geçilmesi gerekmektedir. Bu seviyelerde sıkışma yaşanmaya devam ettiği sürece ise Bitcoin'de yön negatif olarak karşımıza çıkacağa benziyor.

Bitcoin neden düştü?

Bitcoin'de yaşanan düşüşün birden fazla sebebi var desek hata etmiş sayılmayız. 

1- Bitcoin, Rusya'da gerçekleşen madencilik ve ticaret işlemlerinin sonlandırılması ile ilgili çalışmalara başlanması gerektiği açıklamaları ile birlikte çok büyük güç kaybetti. Rusya Bitcoin madenciliği bakımında dünyanın en büyük 3. ülkesi olarak karşımıza çıkıyor.

2- Teknik giderek zayıflıyor. Bitcoin yıllık grafik incelemesi yapıldığı takdirde görünen o ki sıkışmalar giderek daralıyor ve Bitcoin dominance grafik giderek şişiyor. Yatırımcıların gördüğü sadece rakamlarla ibaret olsa bile Bitcoin fiyatını etkileyen onlarca teknik etmen var.

3- Altcoinlerdeki paralar çekilmeye başlanıyor. Çok fazla kripto para soğuk cüzdanlara çekilmesi ile birlikte hacimlerde gözle görülür cinsten ciddi bir düşüş var. Bu düşüş ile birlikte yatırımcılar paralarını çekmeye devam ederken düşük fiyattan alarak kripto para devleri cüzdanlarına Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere birçok kriptoyu kış uykusuna yatırmaya devam ediyor.

 

Alış 30488
Satış 30488
Değişim 549.2%
Son Değer 30488
En yüksek 30652
En düşük 29911.1
Haftalık Değişim 4.59%
Aylık Değişim -20.9239%
Yıllık Değişim -33.552%
Etiketler
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler