Kendisi küçük, ekonomisi büyük ülke Singapur

Dünya'da bulunan sayılı ada ve şehir devletlerinden biri olan Singapur yüz ölçümü dezavantajına rağmen doğru atılımlar ve coğrafi konumu sayesinde bugün dünyanın en kalkınmış ekonomileri arasında bulunmaktadır.

Singapur Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da bulunan küçük bir ada ve şehir devletidir. Yüz ölçümü oldukça küçük olan ve 65 ada ve adacıklardan oluşan Singapur'un toprakları kısıtlı olmasına rağmen doğru arazi ıslahı projeleri sayesinde bağımsızlığını kazandığı 1965 yılından bu yana yüzde 25 artmıştır. Singapur'un nüfusu 5.7 milyondur ve bu nüfusun sadece 3,4 milyonu Singapur vatandaşıdır.

Singapur ekonomisi:

İlk yıllarında bir liman ve reeksport merkezi olan Singapur Cumhuriyeti bununla yetinmeyerek 20 yıl öncesinde bilim ve teknoloji konularında hazırladığı kalkınma planlarını uygulamaya koymuştur. Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ticarete dayanmaktadır. Ancak son dönemlerde endüstriyel inovasyonlar sayesinde ekonomisinin yüzde 52'lik bölümünü endüstri alanında istihdam etmektedir. İş gücünün % 33'lük bir bölümü ticaret ve hizmet sektöründe çalışırken, tarım alanında % 2 gibi küçük bir iş gücü bulunmaktadır. Singapur'un önde gelen endüstri alanları olarak; gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri, elektronik aletler, tekstil, gıda ve kereste endüstrisi olarak göze çarpmaktadır. Turizm kurulduğundan bu yana ülke için önemli bir gelir kaynağıdır. Balıkçılık da, özellikle son zamanlarda ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Teknolojik kalkınma:

İzlediği teknolojik kalkınma planları sayesinde Singapur 21. yüzyılın en büyük inovasyon ve AR-GE merkezi olarak göze çarpmaktadır. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve dünyanın önde gelen Fransız ekonomi üniversitesi olan INSEAD'in ortak yayınladığı Dünya İnovasyon Endeksi'ne göre Singapur küçük bir nüfusu olmasına rağmen dünyada 7. olmuştur. Singapur dünyanın en teknolojik şehirleri sıralamasında Tokyo ve Silikon Vadisi'nin ardından 3. sırada bulunmaktadır. Singapur bugün dünyanın en çok araştırma yapan, inovatif ve girişimci ekonomileri arasına yerini almaktadır. Araştırma ve inovasyon, sektörlerin rekabet gücünü artırmakta ve yeni büyüme alanları yaratarak ekonomik kalkınmayı dönüştürmektedir.

Singapur'un hedefi ülkeyi Asya'nın merkezi yapmaktır.

 

 

Etiketler