JP Morgan'dan Türkiye enflasyon değerlendirmesi

TÜİK' tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren JPMorgan, yüksek TÜFE'nin TCMB'nin kredibilitesini tehdit etmesi muhtemel olmadığını belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruşuşu JPMorgan, Tüik tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyondaki yükselişin kurdaki zayflığın geriden gelen etkisini, yönetimsel fiyat artışlarını ve TÜFE ağırlıklarındaki değişikliği yansıttığını bildirdi.

Kur ile güçlü bağlantısı olan kategorilerde yüksek fiyat artışlarınınh şaşırtıcı olmadığını ifade eden JPMorgan gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Yarkın Cebeci, konut, beyaz eyşa, sağlık gibi sektörlerin yer aldığı bu gruptda fiyat baskılarının lira güçlendikçe ve yüksek faizler ile kredilerde büyümenin yavaşlaması etkilerini gösterdikçe azalacağını da savundu.

Bununla birlikte kısa vadede enflasyonun zayıf baz etkisine bağlı olarak yükseleceğini öngören Cebeci, yıllık enflasyonun Nisan ayında yüzde 15,8 seviyesinde tepe yapmasını beklediklerini ifade etti. Cebeci, ıyyık enflasyorda düşüşün ancak yıl sonuna doğru görünüm hale geleceğini belirtirken, TCMB'nin keskin politika sıkılaştırmasının ve lirada yol açtığı güçlenmenin bu tahminler için aşağı yönlü risk yarattığını da vurguladı.

Enflasyonda yukarı yönlü sürprizin para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirmek için yeterli olduğunu düşünmediğini belirten Cebeci, "Kredibilite endişellerinin TCMB'yi daha fazla sıkılaştırma yapmaya cesaretlendirebileceğini kabul etmeliyiz. Ancak bu bizim temel senaryomuzda bu ay yapılacak PPK ütoplantısında 50 baz puan fazin indirimi riski yer almıyor" ifadelerini kullandı.

Cebeci, TCMB tarafından şu ana kadar yapılan sıkılaştırmanın
TCMB'nin planladığı kademeli dezenflasyonu sağlamak için yeterli olacağına inandıklarını belirtirken, bu sıkılaşktırmanın politika kredibilitesini ciddi şekilde artırmayı başarmak içinde yeterli olduğu görüşünde olduklarını dra vurguladı.

Cebeci, TCMB'nin faiz konusunda bir sonraki adımınınr indirim yönünde olacağını ve bunun üçüncü çeyrekte olacağını öngörmeye devam ettiklerini de belirtti.

 

Etiketler