Japonya Merkez Bankası, enflasyon tahminini düşürdü

Japonya Merkez Bankası (BOJ), enflasyon tahminini düşürdü, gevşek para politikasının uzun süre devam edeceği sinyalini verdi.

Japonya Merkez Bankası, 2021 mali yılı için enflasyon tahminini aşağı yönlü revize etti ve enflasyonun daha yıllarca yüzde 2 hedefinin altında kalmasının beklendiğini duyurdu.

İki gün süren politika toplantısı sonrasında faiz oranlarının ve getiri eğrisi kontrolü politikalarının değiştirilmemesi kararlarını alan BOJ, bu kararlar ile birlikte çeyrek dönem raporunu da açıkladı.

Cari mali yıl için enflasyon tahminini yüzde 0,5'ten yüzde 0,1'e indiren BOJ, enflasyonun yüzde 2 hedefini Başkan Harihiko Kuroda'nın görev dönemi içinde yakalayamayacağı tahminlerini de ortaya koydu. Kuroda'nın görev dönemi 2023 yılının ilk çeyreğinde sona erecek. BOJ'un 2023 mali yılı için çekirdek enflasyon tahmini yüzde 1 olarak duyuruldu.

Çeyrek dönem raporunda, "Japon ekonomisi büyük olasılıkla toparlanacak ancak yüz yüze hizmet veren sektörlerde aktivite, pandemi öncesinden daha düşük bir seviyede olmaya devam edecek. Pandeminin etkisini yakından izleyerek ihtiyaç olduğunda ek parasal gevşeme adımları çekinilmeden atılacak." ifadeleri yer aldı.

"Görünüm konusunda büyük belirsizlik var. Ekonomik görünüm için riskler bir süre için aşağı yönlü olacak. Fiyat görünümü için aşağı yönlü riskler daha büyük." ifadelerinin yer aldığı raporda, aşılamanın hızı konusundaki belirsizlikten kaynaklı olarak ekonomik aktivite üzerinde aşağı yönlü riskin artması riski bulunduğu belirtilirken, koronavirüs vakalarının beklenenden fazla artması, reel ekonominin kötüleşmesinin finansal sistem istikrarını etkilemesi halinde reel ekonomi üzerinde aşağı yönlü baskı oluşacağı da vurgulandı.

Etiketler