İşsizlik oranı son sekiz ayın en düşük seviyesinde!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat ayı işsizlik oranı açıklandı. Açıklanan verilere bakıldığında ise yüzde sekizlik düşüş görülmesi şaşkınlık uyandırdı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), son yayınladığı verilerle işsizlik oranını açıkladı! Açıklanan veriler doğrultusunda son sekiz ayın en düşük seviyesinin yakalandığı tespit edildi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün sabah saatlerinde açıklanan raporda, Şubat ayı işsizlik oranlarında gerileme olduğu gözlemlendi. 15 ve daha üst yaş grubunda yer alan kişilerde işsiz sayısı geçtiğimiz aya göre Şubat ayında 178 bin kişi azalarak 3 milyon 579 bin olarak açıklandı. İşsizlik oranında ise 0,5 puanlık azalış gözlemlenirken işsizlik oranı yüzde 10,7 seviyesine gerilemiş oldu. Açıklanan oran neticesinde son 8 ayın en düşük işsizlik oranı yaşandığı belirlendi. İşsizlik oranının cinsiyetlere göre dağılımında ise erkeklerde yüzde 9,3'lük işsizlik tahmin edilirken, kadınlarda ise yüzde 13,4 olarak öngörüldü.

İstihdam edilen kişi sayısı arttı!

Mevsim etkisinden arındırılarak yapılan araştırmadaysa; istihdam edilen kişi sayısı geçtiğimiz aya göre Şubat ayında 90 bin kişi artarak 30 milyon 6 bin kişi olarak açıklandı. İstihdam oranındaki değişim ise gösterilmeyerek yüzde 46,6 oldu. Bu oranla birlikte cinsiyet dağılımında; erkeklerde yüzde 64,0 sonucu çıkarken, kadınlarda ise istihdam yüzde 29,6 olarak gerçekleşti. İşgücü verilerine bakıldığında; geçtiğimiz aya göre Şubat ayında 87 bin kişi azalma ortaya çıkarken, 33 milyon 585 bin kişi işgücünde yer buldu. İşgücüne katılma oranındaysa yüzde 0,2 puanlık azalışla yüzde 52,2 sonucuna ulaşıldı. İşgücüne katılma oranı cinsiyet dağılımında; erkekler bireylerde yüzde 70,6, kadın bireylerde ise yüzde 34,2 oldu.

15-24 yaş grubu olarak tanımlanan genç nüfusta işsizlik oranı geçtiğimiz aya oranla 0,6 puanlık azalı sonucunda yüzde 20,7 seviyelerine geriledi. Genç yaş grubunda işsizlik oranı cinsiyetlere göre tanımlandığında; erkeklerde yüzde 17,7, kadınlardaysa yüzde 26,5 olarak öngörüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler