İşsizlere müjde verildi! 1000 TL’ye yakın destek ödemesi verilecek…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen destekler vatandaşa kolaylık sağlıyor. Vatandaşa verilen destek ödemelerinde bireylerin rahat nefes alması sağlanıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen destekler vatandaşa kolaylık sağlıyor. Vatandaşa verilen destek ödemelerinde bireylerin rahat nefes alması sağlanıyor. Özellikle maddi yönden zorluk çeken vatandaşlara verilen yardımlar arasında en çok ilgi çeken işsizlere verilen yardımlar olmaktadır. İşsizlere müjde verildi! 1000 TL’ye yakın destek ödemesi verilecek…

Çalışırken bir anda işsiz kalan kişiler maddi yönden zorluk çekebilmektedir. 18 ile 55 yaş arasında çalışabilir durumda olan kişilerin maddi yönden zorluk çekmemesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek verilmektedir. İşe başlama parası olarak bilinen bu para Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında da yer almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapan kişiler 60 gün içerisinde bu ödemeden faydalanabiliyorlar. Peki, işe yönlendirme parası başvuruları nasıl yapılır? İşte, konuyla ilgili detaylar…

İşe yönlendirme parası nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden işsiz kalan vatandaşlara verilen paraya işe yönlendirme parası denir. İşe yönlendirme parası vatandaşların işe başvuru esnasında verilmektedir. Bakanlık üzerinden sosyal yardım alan ve muhtaç olan kişiler bir işe girmek için başvuru yaptığı zaman bakanlık bu süre kapsamında lazım olacak yol ve diğer masrafları karşılayacak ödeme yaparlar.

İşe yönlendirme parası kaç TL?

18 ile 55 yaşları arasında çalışabilir durumda olan kişilere iş görüşmesine gidebilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yılda üç kez 40 TL ile 100 TL arasında verilmektedir. İşe başladıktan sonra bir yıl içerisinde Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımları kesilmemektedir.

İşe başlama parası İŞKUR’un işe yönlendirmesi sonucu işe başlamaları durumunda verilmektedir. Bu ödeme bir defa verilecek ve asgari ücretin üçte biri kadar verilir. Verilen bu ödemeler de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılmaktadır. Başvuruların nasıl ve ne şekilde yapılacağını merak ediyorsanız eğer İşe başlayan kişinin 60 gün içerisinde ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müraacat edilerek alınacaktır. Sizin de böyle bir durumunuz varsa eğer başvuru yaparak yardımdan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Konuyla alakalı yeni gelişmeler olduğu takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.