İran 22 Eylül'e kadar BTC madencilik faaliyetlerini askıya aldı

İran hükümeti, elektrik tasarrufu yapmak için BTC madenciliği faaliyetlerini 22 Eylül'e kadar askıya aldı.

İran Devleti, hali hazırda çok yoğun elektrik kullanımın yaşandığı yaz aylarında elektrik kullanımı nedeniyle kripto para madenciliği çalışmalarını 22 Eylül 2021 tarihine kadar askıya aldığını duyurdu.

İran'ın yerel kripto madencilerinin, ülkenin en yoğun elektrik kullanımının yaşandığı yaz döneminde elektrik tasarrufu yapmak maksadıyla yaz sezonuna girmeden hemen önce Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto madencilik işlemlerini durdurduğunu açıkladı. Son dönemde İran'da  büyük şehirlerde yaşanan arka arkaya elektrik kesintilerinin ardından bu kararın alındığı öğrenildi.

22 EYLÜL SON TARİH

İran'ın Bitcoin madenciliğini durdurduğu haberini, İran Devleti Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani tarafından madencilere bildirildi. Durdurma kararı 22 Eylül 2021'e kadar geçerliliğini devam ettirecek. İran'ın bu kararının madencileri kaçak yollarla BTC madenciliği yapmaya sevk edebileceği endişenilen konuların başında geliyor. 

Hassan Rouhani olası kaçak üretim durumunda ise madencilerin ağır cezarlar ile karşı karşıya kalacağını şimdiden bildirdi.

BirBorsa / Cem Arslan

 

 

 

Etiketler