İnfo Yatırım'dan hisse önerisi

İnfo Yatırım Araştırma Ekibi tarafından hazırlanan hisse analizinde potansiyeli yüksek 5 hisse.

İnfo Yatırım Araştırma Ekibi tarafından hazırlanan bültende Aksa Enerji (#AKSEN), Alarko Holding (#ALARK), Çimsa (#CIMSA), Fonet Bilgi Teknolojileri (#FONET) ve Mavi Giyim (#MAVI) hisseleri analiz ediliyor.

Aksa Enerji (AKSEN)

Aksa Enerji’nin faaliyet karının yüzde 60’ının Afrika kıtasındaki operasyonlarından kaynaklanması ve burada bulunan döviz bazlı, devlet garantili kapasite ödemeleri sebebiyle, yüksek kurun şirketin karlılığına olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Güçlü potansiyele sahip Afrika kıtasının yanında 2021 yılı sonunda aşamalı olarak faaliyete geçmeye başlaması planlanan 740 MW büyüklüğündeki Özbekistan yatırımın karlılığı büyük derecede olumlu etkileyeceği dikkate alındığında şirket hakkındaki olumlu görüşümüz devam ediyor. 2021 senesinde gerçekleşen YEKA GES 3 ihalelerinde şirketin Yozgat (15MW), Kırşehir (10MW), ve Bingöl (10 MW) olmak üzere toplamda 35 MW’lık ihale kazandığını da belirtelim. Şirketin bağlı ortaklıklarından Aksa Aksen Enerji Ticareti'nin Irak ve Gürcistan'da sürdürdüğü elektrik ticareti faaliyetleri ve yurt içindeki termik santrallerin yüksek kapasite kullanım oranlarıyla çalışması da karlılığı olumlu etkileyecek faktörler olarak ön plana çıkıyor. Mali Enerji Santrali'ndeki mevcut 40 MW Kurulu güce ilave olarak devreye alınması planlanan 20 MW Kurulu gücün yüzde 85'inin devreye alınması ve kalan 3 MW kurulu gücün de 2021 senesinde devreye alınmasının beklenmesi sonrasında Özbekistan yatırımın da tamamlanması ile şirketin karlılığının daha da artacağını ve şirket rasyolarının daha da iyileşeceğini düşünüp, yüksek potansiyelli görmeye devam etmekteyiz.

Alarko Holding (ALARK)

Son zamanların en çok konuşulan konusu enerji krizi. İngiltere’de kendisini gösteren bu kriz bütün dünya'ya yayılıyor. Ancak bazı şirketler bu krizi fırsata çevirebilir. Krizi fırsata çevirmesini beklediğimiz şirketlerin başında ise Alarko Holding geliyor. Enerji tarafında özellikle kuraklık ve dünyada artan doğal gaz fiyatlarının etkisiyle kömürden üretim yapan şirketler avantajlı hale geliyor. Doğalgaz fiyatlarının artış göstermesi sonrasında elektrik üreticilerinin maliyeti yükselirken, bu maliyetlerde dışarıya verilen elektrik fiyatları artıyor. Bu da kömürden enerji üreten Alarko Holding için global çaptaki enerji krizini fırsata çevriliyor. Turizm tarafında şirketin sahibi olduğu Hillside Beach Clup, Hillside City Club, Cinecity Sinemaları ve Sanda Spa’nın yaz döneminde doluluklarını artırması ve şirketin grup firmalarından ALGYO’nun kur artışından pozitif etkilenmesiyle beraber toplam karlılığın artacağını düşünüyoruz. 2. çeyrek bilançosunda beklentilerin altında gelen kar verisinin Taahhüt Grubu giderlerinin muhasebeleştirilmesi ve Karakuz Barajı üretim azalışı kaynaklı olduğunu söylemek gerekmektedir. Enerji tarafındaki operasyonel karlılık ile beraber Taahhüt Grubu giderlerinin muhasebeleştirilmesi artışın ortadan kalkacağı düşünülürse 2021 yılsonu için sonu için 1 milyar TL net kar beklentimizi koruyoruz. Bu kapsamda 3. çeyrekte şirketten kuvvetli bilanço bekliyoruz.

Çimsa (CIMSA)

Son zamanlarda çimento fiyatlarının yüksek olduğu haberlerinin ardından müteahhitler ile çimento firmaları arasındaki anlaşmazlıkları takip ettik. Çimento üreticilerinin yurt içinde satacağı çimento ve çimento yan ürünlerinin fiyat belirsizliğinden dolayı satışlarının azalması, çimento şirketleri arasında ihracatı yüksek olan firmaları ön plana çıkardı. Beyaz çimento ticaretinde lider olma hedefi olan CIMSA, beyaz çimento ihracatının ve yatırımların artırma amacı doğrultusunda yurt dışında yüzde 40 iştirak ettiği CSC BV şirketini kurdu ve Temmuz 2021 yılı itibariyle bu şirket faaliyetlerine başladı. Beyaz çimento faaliyetlerinin tamamının CSC BV çatısı altında toplayan şirket bağlantıların bu şirket üzerinden gerçekleştirecek olması ve ihracat bağlantılarının güçlenmesi sebebiyle yüksek potansiyelle listemize giriyor. Beyaz çimento faaliyetlerini ön plana almış olduğumuz şirketin faaliyetlerindeki ve ihracattaki artışa bağlı kur etkisi ile beraber yüksek karlılık oluşmasını bekliyoruz. Şirketin diğer çimento firmalarına göre rasyolarının da daha kuvvetli olduğunu belirtelim.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET)

Yazılım piyasasında faaliyette bulunan FONET’i potansiyeli yüksek şirketler arasına alıyoruz. Yatırımları ve özellikle Hastane Bilgi Yönetimi Sistemleri konusundaki deneyimi ile ön plana çıkardığımız şirket, İl Sağlık Müdürlüklerinden alınan ihaleler ile gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Şirket yazılım alanında pek çok ihaleye katılarak portföyünü genişletmeye devam ederken, ihalelerin kısa vadeli olmaması ve uzun sürede yüksek hasılat ile karlılığın çoğalması şirketi ön plana çıkarıyor. Şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı Pidata ise HBYS dışındaki yazılım faaliyetleriyle şirkete değer kazandırıyor. Şirketin yurt dışı tarafına da yapmış olduğu yazılımların ihracatını büyüttüğünü söyleyebiliriz.

Mavi Giyim (MAVI)

Korona virüs pandemisi hayatımızı ne kadar kısıtlasa da hayatımıza pek çok da alışkanlık kazandırdı. Kazandırdığı alışkanlıklar arasında ise online alışverişin ne kadar rahat ve nispeten daha sağlıklı olduğunu gördük. Tekstil tarafında normalleşme adımları ile 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre karlılığın arttığın düşünüyoruz. Bu kapsamda yüksek kar marjlı e – ticaret ağını fazlası ile güçlendiren MAVI’yi potansiyeli yüksek şirketler arasında görüyoruz Pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından mağaza ve AVM’lerin açılması şirketin karlılığını olumlu etkiyecek olup, rakiplerine göre daha vurucu reklam tanıtım ve pazarlama tekniği ile hareket eden şirketin 2021 yılına ilişkin geleceğe yönelik beklentileri arasında yer alan 2021 yılına göre satışlardaki yüzde 70-75 arasındaki büyümesini ve yüzde 20 – 20,5 arası FAVÖK marjın yakalayabileceğini ön görüyoruz.

 

 

 

Etiketler