IMF, salgını ve etkilerini sona erdirmenin global maliyetini hesapladı

IMF, Kovid-19 salgınını ve etkilerini sona erdirmenin küresel maliyetini hesapladı.

IMF, Kovid-19 salgınını ve ekonomik etkilerini sona erdirmenin küresel maliyetini hesapladı.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath ve uzman Ruchin Agarwall tarafından hazırlanan rapor, dünya nüfusunun yüzde 40'ının 2021 sonuna ve en az yüzde 60'ının 2022'nin ilk yarısında aşılanmaları için 50 milyar dolar gerekeceğini ortaya koydu.

IMF yetkililer ayrıca, ekonomik aktivitenin daha hızlı canlandırılması için küresel ekonomiye 2025'e kadar 9 trilyon dolara eşit kaynak enjekte edilmesi gerektiğini, bu kaynaktan en çok zengin ülkelerin yararlanmaları potansiyeli olduğunu da vurguladılar.

AB Komisyonu ve G20'nin ev sahipliği yaptığı sağlık zirvesinde konuşan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, pandeminin daha hızlı sona ermesi için zengin ülkelerin bağışlarını artırmaları gerektiğini vurguladı.

Georgieva, "Gelişmiş ekonomiler, salgını sona erdirmek için gerekli kaynağa en fazla katkıyı yapmalılar. Çünkü salgının sona erdirilmesi için yapılacak bu harcamalardan en yüksek getiriyi yine bu ülkeler elde edecek. Tarihe baktığımızda kamu yatırımları yoluyla sağlanacak GSYH artışının yüzde 40'ının gelişmiş ekonomilere gideceği ve 1 trilyon dolar civarında ek vergi geliri elde edecekleri görülüyor." diye konuştu.

Etiketler