IMF küresel büyüme beklentisini açıkladı

IMF Başkanı Georgieva, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü tarafından düzenlenen video konferans etkinliğinde, küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, bu ay açıklanacak olan 2021 yılı küresel ekonomik büyüme beklentisinin nisan ayında tahmin edilen yüzde 6 düzeyiyle aynı olduğunu fakat bazı ülkelerin daha hızlı bazılarının daha yavaş büyümesinin öngörüldüğünü aktardı.

Bu sene kayda değer bir toparlanma beklediklerini söyleyen Georgieva, nisan ayında dünya ekonomisi için öngörülen yüzde 6 oranındaki büyüme tahmininin temmuz ayında da yüzde 6 olduğunu ifade etti.

Georgieva şunları söyledi:

"Ancak nisan ve temmuz ayları arasında bu yüzde 6'nın bileşimi değişim gösterdi. Bazı ülkelerin artık daha hızlı büyüyeceği, bazılarının ise daha yavaş büyüyeceği tahmin ediliyor."

Aradaki farkın, Kovid-19'a karşı aşılamanın hızı ve harekete geçmek için gereken mali alanın varlığı olduğunu aktaran Georgieva, bu sebeple aşılamanın ekonomi politikası olduğunu konusunda ısrarcı olduklarını belirtti. 

IMF, 27 Temmuz'da Dünya Ekonomik Görünüm Raporunu revize edecek. En son nisan ayından yayınlanan raporda, küresel ekonominin 2021 yılında yüzde 6 ve 2022 yılında yüzde 4,4 büyüyeceği öngörülmüştü.

Etiketler