İkinci el araba piyasasını hareketlendirecek haber: Taşıt kredisi faizleri düşecek!

Ticaret Bakanlığı tarafından 6 ay 6 bin km sınırlaması getirildi. Yeni düzenleme ile birlikte ikinci el araba satışlarında da hareketlilik görüldü. Özel bankalar taşıt kredisi faiz oranlarını düşürme yolunu seçti. Peki, hangi banka en düşük faizle taşıt kredisi veriyor? İşte detaylar...

Taşıt kredisi faizleri düşecek!

Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci ile birlikte ekonomideki sorunlar vatandaşın omzunda ağır bir yük haline geldi. Konut ve taşıt satın almak isteyen vatandaşlar yüksek faiz oranları ile karşılaştı. Türk Lirasının döviz karşısında değer kaybetmesine paralel olarak enflasyon oranları da yükselişe geçti. İkinci el araba alım-satımlarında fahiş fiyatlar dikkat çekici seviyeye ulaştı. Araçların fiyatları günlük değişime uğradı. Bu durum birikimlerini taşınır/taşınmaz mal satın alarak değerlendirmek isteyen vatandaşlar açısından endişe verici bir noktaya geldi. Araba piyasasındaki krizi çözmek için harekete geçen Ticaret Bakanlığı tarafından sıfır araçlar için 6 ay 6 bin km sınırlamasının uygulanmasına karar verildi. 15 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlayan sınırlama ikinci el otomobil piyasasına da yansıdı. Araç fiyatlarında belirli seviyelerde indirim uygulanması piyasanın hareketlenmesine neden oldu. 

İkinci el araba piyasasını hareketlendirecek haber: Taşıt kredisi faizleri düşecek! - Resim : 1
Taşıt kredisi faiz oranları ne zaman düşecek?


Kamu ve özel bankalar tarafından müşterilerine sunulan taşıt kredisinde de değişim yoluna gidildiği görüldü. Taşıt kredisi faizlerinin yüksek olması nedeniyle tercih edilmemesi bankaları harekete geçirdi. 2023 seçim dönemi öncesinde TOGG marka araçların peşinatsız ve uzun vade seçenekleriyle satışa çıkarılacağı haberi de faiz oranlarının düşürülmesinde etkili oldu. Henüz tüm bankalar tarafından taşıt kredisi faizlerinde indirime gidilmiş değil. Lakin, 2023 yılının Ocak ve Şubat aylarına kadar faiz indirimine kesin gözüyle bakılıyor. 


En düşük taşıt kredisi faiz oranını hangi banka veriyor?


Sıfır ve ikinci araç alımlarında taşıt kredisi kullanılabiliyor. En düşük faiz oranını sunan banka ise TEB oldu. TEB taşıt kredisi faiz oranları yüzde 1.64 olarak belirlendi. Geçtiğimiz aylarda bu oran yüzde 2.15 olarak hesaplanıyordu. Ayrıca, 36 ay vade seçeneği de sunuluyor. Araçların Kasko bedellerine göre taşıt kredisi kullanma miktarı değişim gösteriyor. Araç bedelinin 120 bin TL’sine kadar olan kısım için yüzde 70 oranında kredi kullanılabiliyor. 120 bin TL ve üzeri bedeller içinse yüzde 50 oranında kredi kullanma hakkı tanınıyor. 2023 Ocak ayından itibaren taşıt kredisi faiz oranlarının 1.15 ila 1.20 seviyesinde olması bekleniyor.