İhracına başlandı! Kilosu sadece 7 TL…

Kısa süre önce hasadına başlanan nar ihraç edilmeye başlandı. Kilosu sadece 7 TL’den satılan nar bu yıl rağbet görmeye başladı.

İhracına başlandı! Kilosu sadece 7 TL…

Kış meyveleri arasında en çok sevilen meyvelerden olan nar hasadı başladı. Sezonun ilk hasadı kısa süre önce Kilis’te başladı. Tarlada kilosu 7 TL’den alıcı bulan nar, Irak başta olmak üzere tüm Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmekle beraber Kilis genelinde toplamda 10 bin dekarlık alanda üretilmektedir. Kilis genelinde 2006 yılından beri dikimi yapılan nar, üreticinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Geçen yıla göre daha az verim verdiğinden dolayı fiyatlar geçen yıla oranla iki katına çıkmış olan nar fiyatlarının bu şekilde kalmayacağı da herkes tarafından tahmin edilmektedir. Hal böyle olunca insanlar şimdiden nar alıp dolaplarında stoklamaya başladı.

Nar fiyatları yükselecek mi?

Nar fiyatları

Tarlada satışı 7 TL’den yapılan nar fiyatları marketlerde  ve bakkallarda şuanda 12 TL ile 17 TL arasında değişiklik gösteren fiyatlarla satılmaktadır. Nar verimi tarlada geçen yıla göre düşük olması da fiyatları etkileyeceğinden dolayı gelecek günlerde fiyatların daha da zamlanması düşünülüyor. Şuanda sezonun başında 7 TL’den satışa sunulan nar, kış aylarında daha yüksek fiyatlarla satılacak olmakla beraber ayrıca satılan ile göre farklılık göstermektedir. Taşıma ve maliyetler göz önüne alındığında Kilis’ten Adana’ya gönderilen nar fiyatıyla Kilis’ten İstanbul’a gönderilen nar fiyatı arasında elbette fark olacaktır. Bu fark kendini iyiden iyiye tam anlamıyla kış aylarında hissettirecektir.