İçişleri Bakanlığı'ndan 23 Nisan sokağa çıkma kısıtlaması kararı geldi

İçişleri Bakanlığı, 81 il Valiliğine 23 Nisan sokağa çıkma kısıtlaması konulu genelgeyi gönderdi.Sokağa çıkma kısıtlaması bu hafta 3 gün olacak

Yayımlanan genelgeye göre; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın resmi tatil olması dolayısıyla bu haftasonuna özel olarak sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19:00'da başlayacak.

Cuma, cumartesi ve pazar günlerini kapsayacak olan kısıtlama, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05:00'de sona erecek.Daha önce genelge ile belirtilen 'Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi' aynen geçerli olacak.

Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de bire bir uygulanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Anıtkabir'de gerçekleşecek olan tören ve kutlamalar haricinde tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aşağıdaki esaslara göre kutlanacak.

- Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

- Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli kişiler de tören ve kutlama programları süresi boyunca sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

Etiketler