Hollanda, Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen bıraktı!

Hollanda'nın Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımını tamamen durdurduğu bildirildi.

Hollanda basınında çıkan haberde, belediyelere bağlı Sağlık Hizmetleri Birliği (GGD GHOR) yetkilisi, gelen raporlardaki veriler yan etkiler ve ölümler sebebiyle AstraZeneca aşısının kullanımının tamamen durdurulduğunu açıkladı.

AstraZeneca aşısı randevularının iptal edildiği belirtilen haberde, diğer Pfizer/BioNTech aşısının uygulanmaya devam edileceği aktarıldı.

Haberde, kararın Sağlık Bakanlığı ile Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsü (RIVM) ile görüşülerek alındığı kaydedildi. 

Bakanlık dün bir süreliğine durdurma kararını açıklamıştı


Hollanda Sağlık Bakanlığı ilk olarak 15 Mart'ta, tedbir amaçlı AstraZeneca aşısının kullanımının geçici olarak durdurulmasına karar vermişti.

Hollanda'da 800'den fazla şubesi, çeyrek milyona yakın üyesi olan Hollanda Yaşlılar Kuruluşu (KBO-PCOB) Direktörü Marcel Sturkenboom, AstraZeneca'nın 60 yaşın üstündekilere uygulanmasını eleştirmişti.

 

Aşının tüm dünya ekonomisine etki ettiği şu dönemde bir gerçek. AstraZeneca 'nın piyasadan yavaş yavaş silinmesi arz talep dengesini dünyada bozmaya sebep olabilir bu da pandemiden çıkış süresini uzatan ülkeler için ekonomil olarak geri dönüşün çok daha zor olacağını göstermeye şimdiden başlıyor.

Etiketler