Hisseli ev tapusu olanlar TOKİ başvurusu yapabilir mi?

TOKİ başvuruları alınmaya devam ediliyor. Peki, hisseli ev tapusu olanlar TOKİ başvurusu yapabilir mi?

Hisseli ev tapusu olanlar TOKİ başvurusu yapabilir mi?

Son zamanların en çok konuşulan gündem olaylarından olan TOKİ başvurularında bugün 4. Gündeyiz. 4 gündür 3 milyondan fazla vatandaş ev almak için başvuru yaptı. Yapılan başvuruların hemen ardından ev satışlarıyla ilgili bazı detaylar netleşmeye başladı. Özellikle başvuru yapan veya yapacak kişiler tarafından araştırılan bazı konular var. Bu konuların arasında da hisseli ev tapusu olanlar TOKİ başvurusu yapabilir mi? sorusu yer aldı. Peki, Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir evde hisseli tapusu olan vatandaşlar başvuru yapabilir mi? İşte, detaylar…

Hisseli ev tapusu olanlar başvuru yapabilir mi?

TOKİ başvuruları devam ediyor. TOKİ başvuru şartları arasında başvuru yapabilmek için ev sahibi olmamak gerekiyor. Yani herhangi bir evi olan kişiler TOKİ’ye başvuru yapamıyor. Tam da bu esnada hisseli evler ile ilgili ayrıntılar da merak edilmeye başlandı. Bildiğiniz gibi miraz yoluyla insanlar ev hissesine sahip olabiliyor. Ev hisseleri harici TOKİ sosyal konutlarından faydalanmak isteyen kişiler tarafından araştırma yapılmaya başlandı. Hisseli ev tapusu olanlar başvuru yapabilir mi?

Hisseli ev tapusu olanlar TOKİ başvurusu yapabilir mi

TOKİ tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada bir kişinin herhangi bir ilde herhangi bir evde hisse payı olması başvuru yapmasına engel değil. Fakat bir evde tam hisse sahibi olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir denildi.

Evi olanlar TOKİ başvurusu yaparsa ne olur?

TOKİ başvuru şartları arasında yer alan evi olan kişilerin başvuru yapmaması maddesini okumayan kişiler evi olanlar TOKİ başvurusu yaparsa ne olur? diye araştırma yapmaya başladı. TOKİ tarafından hazırlanan bu projede dikkat edilen en önemli detay şüphesiz evlerin gerçekten hak edenlere satılması olmakta. Ev sahibi olan kişiler eğer başvuru yapıp sosyal konut satın alma hakkını elde eder ve ödeme yapmaya başlarsa vay haline.

Ev sahibi olan kişiler TOKİ başvurusu yapıp başvuruları onaylanır ve ödeme yapmaya başlarsa yandılar. Bu durum TOKİ tarafından tespit edilirse eğer ödenen tüm peşinat ve taksitler yanmakla beraber ödenen para iade edilmeyecektir.