Hazine ve maliye bakanı Nurettin Nebati'den son dakika açıklaması

Son dakika hazine ve maliye bakanı Nurettin Nabeti'yeden enflasyon açıklaması ile ilgilerini üzerine topladı. Açıklamanın ayrıntıları yazımızda yer alıyor.

Hazine bakanı enflasyon ocak ayında pik yapar ama 2023'e tek hamleyle gireceğiz

Hazine ve maliye bakanı Nurettin Nebati Bloomberg ile yaptığı yeni mülakatta yeni ekonomi çalışmasından, kur korumalı mevduat uygulamasından gelinen noktaya ve ekonomide planlanan yeni adımlara kadar birçok noktada soruları cevapladı. Yıllık enflasyon, kur yükselişi ve maaş zamları gibi birçok alanda yapılan artışlar ile enflasyonun ocak ayında pik noktasına kadar çıkacağını düşünen hazine bakanı bu durumda kur oranının stabil olmasının avantaj olduğunu belirtti. Nurettin Nebati açıklamasında “biz şu an aralık ayının kamburunu yaşıyoruz. Yazın gerek gıda fiyatlarında gevşeme ki şu an dünyada bir enflasyon da var, bu ikisinin etkisinin azaldığı bir döneme giriyoruz. Enerji ihtiyacımızın azalması, gıda fiyatlarındaki normalleşmeler bizim artık yeni bir patikaya girdiğimizi gösteren en önemli aylar olacak cümlelerini kullandı. Bunlara ek olarak bakan nebati merkez bankası hakkında da değerlendirmeler yaptı. Merkez bankası için “Merkez Bankası'nın nasıl karar alacağını bilmiyorum. Benim görüşüm, ocak, şubat ve mart ayını şöyle bir görmemiz lazım." Cümleleri ile ilerki sürece ışık tuttu.

Kur Korumalı da Miktar 126 Milyar Lirayı Geçti

Kur korumalı mevduat hesabından Çarşamba akşamından itibaren 300 bin kişiden fazla kişinin yararlandığını açıklayan hazine bakanı bu sistemin bir hayli ilgi gördüğünü belirtti. Bu sistemden alınan miktar dün geceden beri 126 milyarı geçti.” İfadelerini kullanan nebati sistemin günlük olarak 10 milyon TL’ye kadar ulaştığını belirtti. Bunlara ek olarak “ Bunun yaklaşık %15'i DTH'lardan geldiği için TL'den Dövize gidecekler artı, dövizden buraya gelenler var, bu çok önemli ve iyi bir para” dşye de ekledi. Mevduat hesabına benzer birkaç sisteminde yakın zamanda gündeme geleceğini duyuran bakan nebati konuşmasının devamında "Bunları özümsendikten sonra oraya da farklı kanalları geliştirmemiz gerekiyor. Bir enstrümanı tam bitirmeden ikincisiyle ilgili açıklama yaptığınız zaman bir kararsızlık olabiliyor." Diye ekledi. Hazine bakanı, sisteme giren paraların tekrar dövize dönüşmemesi ya da gereksiz harcanmaması için bir dizi önlem alınacağını eklerken de "Üretim odaklı, proje odaklı destek vereceğiz. Şimdi KGF'yi getiriyoruz. Çalışıyoruz, fazla bir süresi yok. Bitiririz bu ay." İfadelerini kullandı.