Halkbank hisseleri not güncellemesi alırken haftaya düşüşle başladı

Halkbank için JCR Avrasya'dan kredi notu ve görünümü güncellemesi gelirken, hisseleri haftaya negatif seyirle başlangıç yaptı.

Halkbank hisseleri yeni haftaya negatif seyirle başlarken, JCR Avrasya Derecelendirme Anonim Şirketinden kredi notu güncellemesi paylaşıldı. Buna göre bankanın uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları BB oldu. Görünümleri ise stabil olarak kaydedildi.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.'nin uzun vadeli ulusal notu da AAA (Trk) olurken, kısa vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları B olarak paylaşılırken kısa vadeli ulusal notu ise A-1+ (Trk) oldu. Bütün görünümler stabil olarak işaretlendi.

Bankanın görünümünü pozitif etkileyen noktalar; güçlü ve etkin franchise ağıyla sağlam pazar konumunu devam ettirmesi, piyasa hakimiyetini destekleyen iyi düzeyde çeşitlendirilmiş krediler portföyü, sektör ortalamasının altında TGA oranı, güçlü ortaklık yapısı ve köklü faaliyet geçmişi ile iç pazarda rekabet avantajı olarak sıralandı.

Bankanın derecelendirilmesini negatif etkileyen etkenler ise yasal gereklilikler ile uyumlu olmasına karşın sektör ortalamalarının altında seyreden sermaye yeterlilik rasyonu, iyileşmeye rağmen sektör ortalamasının altında kârlılık göstergeleri, sektör genelinde mevduatların kısa vade ağırlıklı yapısı ve yapısal vade uyumsuzlukları, Kovid-19 etkileri ve makroekonomik belirsizliklerin Türk bankacılık sektörü üzerindeki baskısı olarak açıklandı.

Açıklamanın geldiği sıralarda Halkbank hisseleri (HALKB) yüzde 0,61 oranında gerileyerek 4,85 TL'den işlem görmeye başladı.

Hisseler geçtiğimiz haftaki işlemlerde 5,45 TL ile haziran ayından sonra görülen en yüksek düzeyi kaydetti. Haftanın kapanışını da 4,88 TL'den yapan hisseler, yeni haftaya 4,92 TL'den başlangıç yaptı. Açılış sonrasında negatif seyretmeye devam eden hisseler, 4,83 TL'ye kadar düştü.

Halkbank hisselerinde aşağı yönlü eğilimin sürmesiyle beraber 4,80 ve 4,77 TL'de bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 4,89 ve 4,95 TL'deki direnç noktaları izleniyor olacak.

Hisselerin fiyat performansı incelendiğinde, haftalık bazda yüzde 2,31 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık olarak yüzde 9,7 oranında artış gösteren hisseler, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 9,15 oranında daha düşük bir düzeyden işlem görüyor.

HALKB TURKIYE HALK BANKASI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 5.49
Satış 5.5
Değişim 0.01%
Son Değer 5.5
En yüksek 5.52
En düşük 5.43
Haftalık Değişim 6.7961%
Aylık Değişim 21.9512%
Yıllık Değişim 21.9512%
Etiketler