Halka arz mezarlığı...

Borsa İstanbul'da son dönemlerin en popüler olay halka arzlar...

Halka arzlar arka arkaya gelirken eşit dağıtım yapan şirketler küçük yatırımcılar tarafından olağanüstü ilgi görmeye devam ediyor.

Kimisi 10 tavan arka arkaya kimisi 5 tavan arka arkaya derken  büyük ralliler yapan arzlar düşüş yaşarlarken arkalarında bir enkaz bırakma konusunda da klasikleşti. Hissenin fiyatının ederinden 2-3 misline geldikten sonra daha fazla gideceğine inanan yatırımcılar gözü kapalı aldığı hisseleri gözü kapalı şekilde iade ediyor ya da büyük zararlarla yatırımcılıklarını zedeliyorlar.

Bunun son örneği ise bu hafta yaşandı. Geçtiğimiz hafta 3 ayrı şirket eşit dağıtım yöntemi ile arz olan şirketler;

1 Matriks
2 Qua Granit
3 Turex 

Bu üç arz yatırımcılara eşit şekilde dağıtıldıktan sonra kesintisiz ve her işlem gününde maksimum kazanç sağladı matriks bugün gün ortasına geldiğimizde yüzde 114,11 QUA yüzde 60,87 TUREX yüzde 68,17 değer kazanmıştı.

Önce Tureks bozdu!

Tureks halka arzının bir anda baş aşağı düşmesini devre kesiciler engellemeye çalışsa da önüne geçilemedi ve iki devre kesicinin ardından tabana oturdu haberin yazıldığı bu saatlerde 3.83 Milyon adet pay tabandan yeni sahiplerinin onları almasını bekliyor.

Arkasından Matriks

Matriks güne tepede 8 Milyon alıcı ile başladı kısa sürede 5 Milyona düşen alıcılar ardından 1 Milyon ve arkadasından Tureks'de olduğu gibi 2 devre kesiciyle çakılması engellenmeye çalışsa da yıkıma uğramaktan kurtulamadı.

Tabana temasından sonra şu sıralar tekrardan yüzde 2 değer kazanan hissede küçük yatırımcının elden çıkarttığı lot sayısı milyonu geçti

En az etkilenen QUA! 

QUA Granit'te işler çok daha sağlam başlamıştı ve tavanda alıcı sayısı 18 Milyona kadar ulaşan hisse diğe iki halka arzın yıkılmasına eşlik etti fakat diğer iki arz kadar yıkılmayıp şu sıralar yüzde 7 değer kazancıyla yoluna devam ediyor.

 

Etiketler