Gübre, zirai ilaç ve toptan mazot satışları dolardaki yükseliş nedeniyle durdu

Döviz kurlarında son zamanlarda yaşmakta olan sert yükseliş, gübre ve zirai ilaç satışlarının geçici olarak durmasına sebebiyet verdi. Toptan mazot satışlarında da aynı yine olağanüstü bir yavaşlama söz konusu.

Döviz kurlarında son zamanlarda yaşanmakta olan sert yükselişin gübre, zirai ilaç hatta mazot gibi tarımsal girdilerin fiyatlarında da yükselişe yol açtı bu durum da satışların durma noktasına gelmesine neden oldu.

Döviz kurlarında, özellikle de dolarda Eylülden itibaren sürmekte olan yükseliş trendi içinde bulunduğumuz Kasım ayında da daha da ivmelendi. Kur fiyatlarında yaşanmakta olan sert yükseliş tarım için kullanılmakta olan girdilerin fiyatlarının da hızla artmasına sebep oldu.

BloombergHT muhabiri İrfan Donat'ın yapmış olduğu habere göre gübre ve zirai ilaç şirketleri kurdaki sert yükseliş ve belirsizlikten dolayı artık fiyat belirleyemez bir duruma geldi ve bugünkü sert yükselişin ardından da yaşanan fiyat belirleme sıkıntısı yüzünden satışları geçici olarak durdurdu. 

Bloomberg HT'nin haberine göre bazı gübre ve zirai ilaç şirketlerinin yöneticileri, satışların durdurulmasına gerekçe olarak, "Kurdaki yukarı yönlü sert yükselişler ham madde fiyatlarımızı da yukarı çekiyor. Artık fiyat belirleyemiyoruz. Sattığımız ürünün yerine mal koymakta zorlanıyoruz. Ham maddeye erişim konusunda sıkıntılar yaşamaktayız. Bundan dolayı geçici süreyle satışları durdurmak zorunda kalıyoruz" ifadelerini kullanmakta.

Benzer problemlerin mısır ve arpa gibi tarım emtia piyasalarında da yaşandığı yine haberde yer alan detaylar arasında göze çarptı. Tüccarların kur değişimlerini kestiremedikleri için ellerindeki malları satmak konusunda isteksiz oldukları, artık vadeli satışların yapılmadığı ürünü bekletmeyip satanların da peşin satış yaptığı belirtildi.

Etiketler