Gorsky: Aşının her yıl tekrarlanması gerekebilir

Johnson&Johnson CEO’su Gorsky, CNBC televizyonuna koronavirüs aşısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs aşısı üreten firmalardan Johnson&Johnson’ın CEO’su Alex Gorsky, CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada gelecek birkaç yıl boyunca koronavirüs aşısının tıpkı grip aşısı gibi yılda bir kere yapılması gerekebileceğini söyledi.

Amerikanın Sesi Radyosunun internet sitesinde yer alan habere göre, Gorsky, virüsün yayılmaya devam ettikçe mutasyona uğramaya da devam edeceği uyarısında bulundu.

Gorsky, ‘‘Virüsün uğradığı her mutasyonun antikorları savuşturma yeteneği üzerinde etkisi olabilir ya da sadece tedavilere değil aşılara da farklı yanıtlar geliştirebilir.'' diye konuştu.

Öte yandan ABD yönetimi, aşı faaliyetlerini hızlandırma kampanyası kapsamında koronavirüs aşılarını doğrudan halk sağlığı merkezlerine göndermeye başlayacak. Amaç aynı zamanda aşıların hassas durumdaki kişilere ulaşmasını da kolaylaştırmak.

Yönetim, ülke genelinde toplumun koronavirüsten orantısız etkilenen gruplarına yakınlığına göre 250 merkeze aşı gönderecek. Bu gruplar arasında evsizler ve İngilizcesi yetersiz olanlar yer alıyor. Bu dozlar önce eyaletlere, buradan da kamu sağlığı merkezlerine dağıtılacak.

Bu faaliyetin 1.300’den fazla halk sağlığı merkezini kapsayacak şekilde genişletilmesi umuluyor.

Yapılan açıklamada federal hükümetin bu sağlık merkezlerine ilk aşamada 1 milyon doz aşı göndereceği, rakamın daha sonra artacağı belirtildi.

Biden yönetimi görevdeki ilk 100 gününde 100 milyon kişiyi aşılamayı ve aşılama faaliyetlerinin eşitlik ilkesi temelinde yapılmasını hedefliyor.

Etiketler