Goldman Sachs petrol fiyatı tahminlerini yukarı yönlü revize etti

Goldman Sachs petrol fiyatlarının global enerji talebinde toparlanmanın arzda artışı aşamasının etkisi ile tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Petrol fiyatlarının, global enerji talebinde toparlanmanın arzda artışı aşamasının etkisi ile önceden düşünülenden daha yakın zamanda ve daha yüksek bir seviyeye çıkacağını öngören

Goldman Sachs, fiyat beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Global petrol tüketikminin Temmuz sonuna kadar koronavirüs salgını öncesi seviyeye ulaşacağını öngören Goldman Sachs, bu süreçte büyük petrol üreticilerinin arzlarının artan fiyatlara hemen tepki veremeyeceğini savundu. Goldman Sachs, Brent petrolü için ikinci çeyrek tahminini 10 dolar artıraak 70 dolar/varile çıkarırken, üçüncü çeyrekte de fiyatın 75 dolar/varile yükseleceğini öngördü.

Goldman Sachs analisti Damien Cuorvalin yaptığı değerlendirmede, "Kışın karanlık günlerinde petrol piyasasında beklenenden hızlı yeniden dengelenmeyi, OPEC+'nın üretim artışının talepte toparlanma beklentimizin gerisinde kalmasına bağlı olarak bahar aylarında genişleyen bir arz açığı takip edecek" ifadelerini kullandı.

Arzın talepteki toparlanmanın gerisinde kalacağı endişeleri petrol fiyatlarını yükseltti

ABD'nin Teksas eyaletini ve çevresini vuran kutup soğuklarını  yol açtığı arz kısıntısı sonrası petrol arzının talepteki toparlanmanın  gerisinde kalacağı endişelerinin artması petrol fiyatlarını yükseltti.

ICE'de Brent petrolünün varil fiyatı bu sabah 63,72 dolar seviyesine kadar yükseldi ve şu sıralarda Cuma gününe göre 71 cent artışla 63,62 dolar seviyesinde. NYMEX'de Batı Teksas petrolü de 55 cent artışla 59,79 dolar/varilden işlem görüyor.

Analistler, Teksas ve etrafındaki soğuk havanın ABD'de 4 milyon  varil/güne varan üretimih kapanmasına yol açmasının ve petrol sahası çalışanlarının üretimi yeniden devreye almalarının günler süreceği beklentileri petrol fiyatlarına destek verirken, 4 Mart'ta yapılacak
OPEC+ toplantısı yavaş yavaş piyasanın gündemine gelmeye başlıyor.

Suudi Arabistan'ın 4 Mark'ta yapılacak toplantıda arz politikasında  değişiklik yapılmaması taraftarı olduğu haberleri petrol fiyatlarına destek veriyor. Ancak Rusya ve diğer üyelerin artan fiyatlar karşısında  üretimin daha hızlı artırılması yönünde bastıracakları beklentilerinin  fiyatlarda dalgalanmanın hızlanmasına yol açması bekleniyor.

 

Alış 65.92
Satış 66
Değişim 0.88%
Son Değer 65.95
En yüksek 66.65
En düşük 65.34
Haftalık Değişim 1.3523%
Aylık Değişim 1.3523%
Yıllık Değişim 27.6122%
Etiketler