Gelişmekte olan piyasalara 53 milyar dolar

Gelişmekte olan piyasa hisse senedi ve tahvillerine Ocak ayında net 53,5 milyar dolar sermaye girişi oldu.

Yerleşik olmayanların gelişmekte olan piyasa hisse senetlerine portföy yatırımları Ocak ayında 9,4 milyar dolar olurken, borçlanma enstrümanlarına sermaye girişi 44,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ocak ayında Çin hisse senedi piyasalarına 6,2 milyar dolar sermaye girişi olurken, Çin dışındaki gelişmekte olan piyasalara portföy yatırımları 2,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Çin borçlanma araçlarına Ocak ayında 15,4 milyar dolar, diğer gelişmekte olan piyasaların borçlanma kağıtlarına ise 29,5 milyar dolar sermaye girişi yaşandı.

Son 10 aydır net sermaye girişi yaşanan gelişmekte olan piyasa hisse senedi ve tahvillerine Ocak ayında net 53,5 milyar dolar sermaye girişi oldu.

IIF yaptığı değerlendirmede, "Görünümümüz konusunda göreceli olarak yapıcı olmaya devam ediyoruz. Piyasalardaki yüksek likiditeyi, aşı cephesindeki gelişmeleri ve yatırımcı iştahındaki artışı dikkate aldığımızda gelişmekte olan piyasalara daha fazla sermaye girişi potansiyelini not ediyoruz" ifadelerini kullandı. (Foreks)

Etiketler