Gelecek seçime katılacak partiler belli oldu! Sürpriz 2 isim seçimlere giremiyor!

YSK, yayınladığı raporla birlikte gelecek seçimlere katılmaya hak kazanan partilerin listesini açıkladı. Sürpriz iki isim ise 2 ismi listeye almadı YSK gündemi yoğun geçeceğe benziyor.

YSK Seçime Girmeye Hak Kazanan Partileri Açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu, önümüzdeki ilk seçimlerde adaylığını koyabilecek ve seçim mücadelesine girebilecek partilerin listesini yayınladı. YSK'nın aldığı karara göre 24 parti listede yer aldı. Geçtiğimiz dönemden farklı olarak 4 parti daha seçimlere girmeye hak kazandı. Bu partiler ise; Millet Partisi, Emek Partisi, Türkiye Komünist Hareketi ve Türkiye İşçi Partisi oldu. 

Seçimlere katılması beklenen ve anketlerde toplam yüzde 1 ile 2 arasında bir oy potansiyeli görülen 2 adayın partisine listede yer verilmedi. 

Erken seçim tartışmalarının giderek büyüdüğü bu dönemde YSK'da her türlü olasılığa hazır olmak adına önümüzdeki ilk seçimlere katılabilecek yeterliliğe sahip partileri tasdiklemiş bulundu.

Seçime Katılamayan 2 Sürpriz İsim!

YSK listesinde yer almayan 2 isimden birisi Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce oldu. Seçime neden katılamadıkları konusunda ise net bir gerçeklik var. YSK ülkede bulunan 121 siyasi partiden 24'ünü seçime girmeye uygun bulmasının sebeplerinden birisi de mevzuatta yer alan maddeler. Mevzuata göre bir parti en az 41 ilde teşkilata sahip olmalı ve bu parti büyük kongrelerini tamamlamış olması gerekiyor. Bu kongrelerin üzerinden de 6 ay geçme şartı aranıyor. Hem Türkiye Değişim Partisi hem de Memleket Partisi iki büyük kongrelerini Eylül 2021'de gerçekleştirmişti. 

Seçime Katılmaya Hak Kazanan Siyasi Partilerin Listesi

1- Adalet ve Kalkınma Partisi

2- Anavatan Partisi

3- Bağımsız Türkiye Partisi

4- Büyük Birlik Partisi

5- Cumhuriyet Halk Partisi

6- Demokrasi ve Atılım Partisi

7- Demokratik Sol Parti

8- Demokrat Parti

9- Emek Partisi

10- Gelecek Partisi

11- Genç Parti

12- Halkların Demokratik Partisi

13- Hür Dava Partisi

14- İyi Parti

15- Millet Partisi

16- Milliyetçi Hareket Partisi

17- Muhafazakar Yükseliş Partisi

18- Saadet Partisi

19- SOL Parti

20- Türkiye İşçi Partisi

21- Türkiye Komünist Hareketi

22- Türkiye Komünist Partisi

23- Vatan Partisi

24- Yeniden Refah Partisi

 

Etiketler