Gebze-Darıca Metro Hattı ihalesini ASELSAN kazandı

Gebze-Darıca Metro Hattı Sinyalizasyon Sistemi çözümü ASELSAN tarafından sağlanacak.

Türkiye’nin teknoloji üssü ASELSAN, Körfez bölgesi için büyük bir öneme sahip olan Gebze Darıca Metro Hattının sinyalizasyon sistem çözümleri ihalesini 17 milyon euro bedelle kazandı.

ASELSAN, proje için yapılan ihalede, rekabetçi ve kapsam olarak en güçlü teklifi vererek ipi göğüsledi. Ana yüklenici olan EZE İnşaat ile imzaların atıldığı projede çalışmalara hızlı bir şekilde başlandı.

Toplamda 28 aracın (7 set) hizmet vereceği Gebze – Darıca metro  hattı, 15,5 km. uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşuyor. Metro, operatörsüz işletme (CBTC GoA4) olarak tanımlanan sinyalizasyon sistemine sahip olacak.

Yolcu kapasitesi artacak

ASELSAN’ın öz kaynaklarıyla geliştirdiği özgün sinyalizasyon  teknolojisi sayesinde metro hatlarında kullanılmaya başlanan Haberleşme Tabanlı Tren Kontrol Sistemi ile aynı yönde hareket eden  trenler arası servis zamanı aralıkları düşürülerek, taşınan yolcu  kapasitesi artırılacak.

Sürücüsüz metro sinyalizasyon sistemi

Haberleşme Tabanlı Tren Kontrol Sistemi (CBTC)  Araç Üstü, Hat Boyu ve Kontrol Merkezi bileşenlerinden oluşuyor. Daha önceki  sinyalizasyon projelerinde ASELSAN’ın geliştirdiği özgün sürücüsüz  metro sinyalizasyon sistemi bu projede de kullanılacak. Araç Üstü
Sinyalizasyon Sistemi  Kontrol Merkezinden haberleşme sistemi ile  aktarılan verilerin alınması, işlenmesi, trendeki ilgili birimlere  aktarılması, trenin belirlenen sınırlamalara uymaması durumunda  otomatik tren koruma fonksiyonlarının işletilerek trene doğrudan  müdahale edilmesi, trenin hassas konum, hız, durum verilerinin  hesaplanması ve Kontrol Merkezine bildirilmesi gibi işlevleri yerine  getiriyor. Sistem  konumlama, tren koruma, tren bütünlüğü kontrolü,  kapı ve hız kontrolü gibi kritik fonksiyonları da yerine getirecek.

ASELSAN’ın geliştirdiği teknoloji ile bilgi ve sürüş güvenliği  sağlanırken, enerji verimliliği anlamında da önemli yenilikler hayata  geçiriliyor. Bunun yanında, metro ulaştırma sistem işletmecisi ve  metro kullanıcısı için oldukça önemli özellikler olan  sistem kullanım  kolaylığı, uzaktan yönetim, arızaları hızlı belirleme ve hızlı  müdahale, bunun yanı sıra metro seferlerinde gecikmenin en aza  indirilmesi özellikleri de ASELSAN Sistemi kapsamında yer alıyor.   

 İstanbul Metrosunda da Görev Aldı

ASELSAN, daha önce de M1 - Yenikapı-Otogar-Havalimanı-Kirazlı-Halkalı Metrosu hattında  kullanılacak yeni 68 metro araç setinde (tren), Otomatik Tren Kontrol Sistemi Donanım ve Yazılımı Geliştirme Projesi, U1 – Gayrettepe – İstanbul Yeni Havalimanı Metro Sinyalizasyon Projesi ile U1 – Halkalı  – İstanbul Yeni Havalimanı Metro Sinyalizasyon Projesinde görev aldı.

ASELSAN, yürüttüğü sinyalizasyon projeleri ile Türkiye’nin genel  olarak ihtiyaç duyduğu tüm demiryolu sinyalizasyon ihtiyaçlarını  karşılamayı hedefliyor. Yerli ve Milli sinyalizasyon teknoloji  üreticisi olarak ASELSAN göreve başlamadan önce sinyalizasyon pazarı  tamamen yabancı firmalar tarafından sağlanmaktaydı. ASELSAN  geliştirdiği tasarım ve çözüm ile bu alanda yurt dışına bağımlılığı  ortadan kaldırdı. 

ASELS ASELSAN ELEKTRONIK SANAYI VE TICARET A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 16.98
Satış 16.99
Değişim -0.11%
Son Değer 16.98
En yüksek 17.2
En düşük 16.65
Haftalık Değişim -4.2301%
Aylık Değişim -1.8497%
Yıllık Değişim -6.9589%
Etiketler