'GameStop' çılgınlığında tedirginlik devam ediyor

GameStop çılgınlığı, şirketin hisselerinin yüzde 60 değer kaybetmesiyle sakinlerken, özellikle açığa satış yapan yatırımcılar daha tedbirli.

Son haftalarda GameStop ve benzeri hisselerin fiyatlarında görülen aşırı oynaklık piyasaların gündemini bir anda meşgul ederken, hisse senetleri alım satımı yapılan platformlardan Robinhood'un bu hisselere işlem sınırlaması getirmesi tartışmaların farklı bir boyuta taşınmasına neden oldu.

Hedge fonlarının açığa satmasına karşı, sosyal medya platformu Reddit'te bir araya gelen küçük yatırımcıların alımlarıyla 483 dolara kadar tırmanan GameStop hissenin değeri, bu seviyeden başlayan düşüşünü dün de devam ettirdi. Dün, bir önceki kapanışa göre yüzde 60 değer kaybederek 90 dolara kadar gerileyen GameStop hisselerinin Reddit destekli rallisi, düşüşün panik satışları ile hızlanması nedeniyle uzun soluklu olamadı.

Reddit üzerinden örgütlenen bireysel yatırımcılar, bazı hisse senetlerin alımına getirilen kısıtlama sonrası gümüşe yönelirken, bu durum gümüş fiyatında sert hareketlerin görülmesine neden oldu.

Hafta başında 30,1 dolarla 8 yılın en yüksek seviyesine kadar çıkan gümüşün ons fiyatı, bu seviyede etkisini artıran satışlarla kazançlarının önemli bir kısmını geri vererek 26,3 dolara kadar geriledi.

 

Etiketler