Fransa, 2021 büyüme beklentisini revize etti

Salgın önlemleri dolayısıyla ulusal kapanma kararı alan Fransa, büyüme beklentisini yüzde 5'e düşürdü.

KOVİD-19 pandemisinin üçüncü dalgasında tekrar ulusal düzeyde kapanma kararı alınan Fransa'da, önlemlerin ekonomik etkisi dikkate alınarak 2021 büyüme beklentisi yüzde 5'e düşürüldü.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ülkenin bu yıla yönelik büyüme beklentisini yüzde 6'dan yüzde 5'e çekti. Koronavirüs salgınının yarattığı etkiler sebebiyle ülke ekonomisi 2020'de yüzde 8,1 daralmıştı.

Le Journal du Dimanche gazetesine konuşan Le Maire, eğitim kurumlarının ve 150 bin mağazanın kapatılması kararının virüsün yayılımını yavaşlatmak için kritik olduğunu fakat bu gibi önlemlerin Fransa ekonomisi üzerinde etkisi olacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkenin 19 bölgesinde geçerli olan kısıtlamaların dört hafta süresince bütün ülkede uygulanacağını açıklamıştı.

Fransa'da ülke genelinde uygulanacak kısıtlamalar çerçevesinde; kreşler ve okullar üç hafta, liseler ve yüksek okullar dört hafta kapatılacak.

Bununla beraber saat 19.00'dan itibaren ülke çapında sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanacak. Artırılan tedbirler çerçevesinde hareket kısıtlaması da getirildi, buna göre gündüzleri de dahil olmak üzere kimse yürüyüş veya spor yapmak gibi gerekçelerle evinden 10 kilometre daha uzağa gidemeyecek Aynı zamanda, gıda ve zorunlu malzemeleri satan yerler dışında bütün dükkan ve mağazalar kapatılacak.

Etiketler